vonredna sostojba

Македонија

ВИДЕО: Пендаровски прогласи нова вонредна состојба од 14 дена

Кристијан Ландов
Претседателот Стево Пендаровски по состанокот кој го имаше со Советот за безбедност, одлучи да прогласи нова вонредната состојба, четврта по ред, за нови 14 денови,
Македонија

Советот за безбедност денеска ќе одлучува за вонредната состојба

А1он
Советот за безбедност денеска напладне во претседателската вила Водно ќе одлучува за евентуалното продолжување на вонредната состојба. Денеска е последниот ден кога истекува третата –
Македонија

Во сабота ќе се одлучува за укинување или воведување нова вонредна состојба

Кристијан Ландов
Во сабота напладне е закажан состанок на Советот за безбедност во Вила Водно, по што, шефот на државата, Стево Пендаровски, ќе треба да одлучи дали
Македонија

Вонредната состојба завршува в сабота, датумот за избори се уште неизвесен

А1он
Четиринаесетдневната вонредна состојба завршува в сабота, а партиите се уште се без договор за датум за избори. Владата прави проценка дали ќе бара продолжување на
Македонија

Спасовски: До крајот на неделава ќе се направат проценки дали е потребна нова вонредна состојба

А1он
До крајот на неделата ќе се направи проценка, дали е потребно прогласување нова, трета вонредна состојба, рече денеска премиерот Оливер Спасовски. Како што изјави Спасовски
Македонија

ГДУ: Вонредната состојба се користи во полза на партијата на власт, а не на граѓаните

А1он
„Кога во државата во март месец имавме 29 заболени од корона вирусот се воведе полициски час. Два месеци подоцна со исто толкава бројка  инфицирани со
Македонија

ВИДЕО: Пендаровски прогласи нова вонредна состојба од 14 дена

Кристијан Ландов
Претседателот Стево Пендаровски донесе одлука да прогласи нова вонредна состојба, по предлог на Владата и консултациите кои ги имаше со Советот за безбедност во текот
Македонија

ВИДЕО: Почна состанокот на Советот за безбедност, Владата претходно побара уште 30 дена вонредна состојба

А1он
Почна седницата на Советот за безбедност, на која се разговара за евентуално трето продолжување на вонредната состојба поради коронакризата. Предлогот за трето продолжување на вонредната
Македонија

Владата ќе бара од Пендаровски нови 30 дена вонредна состојба

А1он
На Претседателот на државата ќе му биде доставен извештај со предлог за вонредна состојба, службените патувања на носителите на јавни функции ќе се остваруваат исклучиво
Македонија

Владата ќе бара нова вонредна состојба од Пендаровски

Кристијан Ландов
Владата ќе побара од претседателот на државата, Стево Пендаровски, по истекот на вонредната состојба во сабота, тој одновно да ја прогласи на целата територија на