gdu

Македонија

Државата е еден од најголемите загадувачи: Над 700 институции користат греење со кое го трујат воздухот, најголем дел се во училишта и градинки

Орце Костов
Загадувањето на воздухот во Македонија доаѓа од многу правци, а државните институции кои користат нееколошки енергенси се меѓу најголемите загадувачи. Анализата на јавните објекти на
Македонија

ГДУ: Владата молчи за помошта која стигна до коцкарници, казина и фирми поврзани со власта

А1он
„Изминува и третиот ден откако се појави прилогот во кој се набројани некои од компаниите кои добиле помош од државата за исплата на плата на
Македонија

ГДУ: Вонредната состојба се користи во полза на партијата на власт, а не на граѓаните

А1он
„Кога во државата во март месец имавме 29 заболени од корона вирусот се воведе полициски час. Два месеци подоцна со исто толкава бројка  инфицирани со
Македонија

Секретарот на ГДУ, Димo Петкоски избран за шеф на Изборниот Штаб на партијата

А1он
Граѓанско Демократска Унија денеска ја одржа својата 5-та Седница на Националниот Комитет на ГДУ. Националниот Комитет на ГДУ ја утврди изборната програма во пресрет на
Македонија

ГДУ: Дали Заев навистина им објавува војна на лажните вести или сака да ги поткупи и дисциплинира медиумите?

А1он
Дали премиерот Зоран Заев навистина им објавува војна на лажните вести и дезинформациите или, пак, сака да ги поткупи и дисциплинира медиумите, прашува Граѓанско-демократската унија
Македонија

ГДУ: Без промена на изборниот модел лидерската средба е беспредметна

А1он
Пред утрешната лидерска средба, од Граѓанско Демократска Унија-ГДУ преку соопштение предупредуваат дека неопходна е промена на изборниот модел и доколку оваа точка не биде прва