jaglen

Македонија

Државата е еден од најголемите загадувачи: Над 700 институции користат греење со кое го трујат воздухот, најголем дел се во училишта и градинки

Орце Костов
Загадувањето на воздухот во Македонија доаѓа од многу правци, а државните институции кои користат нееколошки енергенси се меѓу најголемите загадувачи. Анализата на јавните објекти на
Економија

ЕБОР и Светска банка го поддржаа планот од четири милијарди евра за премин од јаглен на обновлива енергија

Орце Костов
Меѓународните финансиски институции, меѓу кои и Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) и Светска банка, го поддржаа планот вреден четири милијарди евра за транзиција
Свет

Германска компанија до 2030 ќе ги затвори сите електроцентрали на јаглен

А1он
Германската енергетска компанија „RWE“ денеска соопшти дека има намера до 2030 година односно осум години пред планираното да прекине со користењето јаглен за производство на
Економија

Момировиќ: Заробени над милион тони јаглен во Бугарија поради прекин на пловидбата на Дунав

А1он
Српскиот министер за градежништво, сообраќај и инфраструктура Томислав Момировиќ денеска изјави дека Дунав е пловен во својот тек низ Србија, но дека прекинот на пловидбата
Свет

На полноќ во ЕУ стапува во сила забраната за увоз на руски јаглен

А1он
Од денеска стапува на сила целосната забрана за купување руски јаглен. Мерката беше одобрена како дел од четвртиот пакет санкции усвоени во април против Русија
Економија

Јовановиќ: Нашите политичари ќе се сетат на зимата по летните одмори

Орце Костов
Парното греење од денеска е поскапо за 14,18 проценти, а кризната состојба во енергетскиот сектор се уште не е прогласена. Иако Бектеши најави дека се
Економија

Ковачевски: Потрошивме 55 милиони евра за досегашните испораки на мазут и јаглен од Грција и Албанија

Орце Костов
Првиот човек на ЕСМ, Васко Ковачевски е убеден дека енергетската криза македонските граѓани нема да ја почувствуваат затоа сите производствени капацитети ќе бидат во функција
Економија

Германија ќе престане да купува руски јаглен на 1. август, нафта на 31. декември

А1он
Германија од 1 август целосно престанува да купува руски јаглен, додека нафта од Русија од 31 декември, што е голема промена во начинот на енергетското
Свет

Германците навалија на „Смедеревац“ печки на дрва и камини – се чека и по една година

А1он
Камините и печките на дрва станаа најбарана роба во Германија по почетокот на војната во Украина. Масовно се нарачуваат камини и печки на дрва, а