klimatski promeni

Свет

Папа Франциск: Борбата со климатските промени да биде над партиски интереси

А1он
Папата Франциско ги повика членовите на парламентите ширум светот да ја надминат тесната рамка на политиката на партијата, со цел брзо да се постигне договор
Свет

Активисти се судрија со полицијата за време на младински самит за климата во Милано

А1он
Активисти за заштита на животната средина денеска се судрија со полицијата во Милано на маргините на младинскиот самит за климата, јави ДПА. Делегатите на самитот
Свет

Папата им порача на младите климатски активисти да создаваат иднина

А1он
Папата Франциск денеска ги пофали младите активисти за климата за нивните напори во борбата против климатските промени и ги охрабри да ја продолжат својата работа
Свет

Гутереш: Климатските промени го зголемуваат ризикот од насилни конфликти

А1он
Ефектите од климатските промени се закана дека дополнително ќе ги ескалираат проблемите во регионите што се веќе нестабилни или се во конфликт, предупреди денеска генералниот
Свет

Гутереш апелира да се спречи климатската катастрофа

А1он
Климатските промени се побрзи од очекувањата, како и емисиите на стакленички гасови, предупреди генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш. Тој денеска повика на „итно,
Свет

Пандемијата со Ковид-19 не го забави напредокот на климатските промени

А1он
Пандемијата на коронавирусот не го забави немилосрдниот напредок на климатските промени, се вели во научен извештај United in Science 2021 на ОН. Помеѓу јануари и
Македонија

Нуредини: Имаме амбициозни национални цели за намалување на влијанието на климатските промени

А1он
Со воведно обраќање во кое ја акцентираше поврзаноста на животната средина, отпорноста кон климатските промени и исполнувањето на цел 7 од целите за одржлив развој
Свет

Повеќе од 200 милиони луѓе би можеле да мигрираат до 2050 година поради климатските промени

А1он
Климатските промени би можеле да принудат повеќе од 200 милиони луѓе да ги напуштат своите домови во следните три децении доколку не се преземат итни
Свет

ОН: Бројот на климатски катастрофи петпати поголем за 50 години

А1он
Бројот на екстремни временски нeпогоди се зголеми петкратно за последните 50 години и тие предизвикаа поголема штета, но и помалку жртви, благодарение на подобрите системи
Македонија

Нуредини: Ја усвоивме првата долгорочна климатска стратегија со која го трасиравме патот за нискојаглероден развој до 2050 година

А1он
На вчерашната седница на Владата, на предлог на Министерството за животна средина и просторно планирање беше усвоена првата Долгорочна стратегија за климатска акција на Македонија,