klimatski promeni

Свет

Светот е на пат да се самоуништи, предупреди Папата

А1он
Папата Франциск денеска предупреди дека светот е „на пат кон самоуништување“ доколку политичките лидери не успеат храбро да ја искористат пандемијата на Ковид-19 како „шанса
Свет

Студија: Луѓето избегнуваат да имаат деца поради страв од климатска апокалипса во следната генерација

А1он
Луѓе загрижени за климатската криза одлучуваат да немаат деца поради страв дека нивните потомци ќе мораат да поминат низ климатска апокалипса – ова го покажува
Македонија

Меѓународна академска конференција за климатските промени на УАКС

А1он
На Универзитет Американ Колеџ, Скопје денеска се одржа 15-та Меѓународна академска конференција на тема „Климатски промени: Предизвици и градење“. На конференцијата, која се одржа онлајн,
Свет

Американски научници предвидуваат дека 2020 може да биде најтопла година досега

А1он
Научниците од американската Национална управа за океаните и атмосферата објавија дека има 75 проценти можност 2020 да биде најтопла година во историјата од кога се
Свет

Евробарометар: Заштитата на климата важна за 94 отсто Европејци

А1он
Последната анкета на Евробарометар покажува дека за 94 отсто од европските граѓани, заштитата на климата претставува приоритет, a 91 отсто сметаат дека климатските промени се
Свет

Масовни протести против климатските промени во Бристол

А1он
Илјадници граѓани денеска се собраа во Бристол, југозападна Англија, на голем протестен марш против климатските промени. На учесниците во маршот им се обрати младата шведска
Магазин

СВЕТОТ ВО 2019: Грета Тунберг- Крик на милениумците за беспоштедна борба против климатските промени

А1он
Таа се среќава со светски лидери, зборува на генерално собрание на Обединети нации, се обраќа во парламентите на највлијателните држави. Секое нејзино движење се следи,
Свет

Тунберг: Критиките на Трамп се едноставно смешни

А1он
Еколошката активистка Грета Тунберг изјави дека оние кои ја напаѓаат, вклучувајќи го и американскиот претседател Доналд Трамп, се „ужаснати од помислата дека младите луѓе ќе