makraduli

Македонија

Макрадули: Се анализираат примероци од камионите запрени на „Богородица“, отпадот останува на царински терминал

А1он
Ќе се анализираат примероците од камионите запрени на граничниот премин „Богородица“. Ништо нема да се препушти на случајот додека не биде безбедно, изјави заменик-министерот за
Македонија

Макрадули: Претријатијата да аплициираат за субвенции за поставување филтри на оџаците

А1он
Малите и средните претријатија од Полошкиот регион да аплицираат за субвенционирање со цел да добијат филтри за оџаците од системите за затоплување, апелира заменик-министерот за
Македонија

Макрадули не кажува дали подготви легализација на дивите платформи на Матка

Маја Илиевска-Пачемска
Заменик министерот за животна средина Јани Макрадули, втор месец не кажува дали со новиот закон за Матка ќе овозможат легализација на дивите платформи поставени во
Македонија

Макрадули: 2019 година клучна во борбата со загадувањето

А1он
Оваа, 2019-та е клучна година во борбата со аерозагадувањето, порача денеска заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули на одбележувањето на Денот
Македонија

Макрадули повика на одговорно дејствување од земјите со повисок придонес кон глобалните емисии

А1он
Заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули на денешната сесија од Дијалогот Таланоа, што се одржува во рамки на 24-тата конференцијата на
Видео Македонија

ВИДЕО: Кој ќе преживее, може ќе дочека од чистиот воздух на Макрадули и Османи

А1он
Наместо да понуди решенија кои се видливи, власта најави двегодишен план за справување со аерозагадувањето. Заменик министерот за животна средина, како раководител на интер-ресорката група
Македонија

Макрадули: Македонија бележи напредок во справувањето со климатските промени

А1он
Македонија има исклучително добар напредок и според светските критериуми спаѓа во една од 16 држави која е климатски амбициозна. Иако не сме членка на ЕУ,
Македонија

Макрадули во Белград на конференција за намалување на загадувањето во ЈИЕ

А1он
Заменик министерот за животна средина просторно планирање Јани Макрадули, денеска и утре во Белград, ќе присуствува на министерската конференција „Иновативни решенија за намалување на загадувањето