ohis

Македонија

Опасната хемикалија од дворот на Охис е подготвена за транспорт

А1он
Министерството за животна средина и просторно планирање, согласно информациите добиени од компанијата „Екоцентар 97“ ДООЕЛ, Скопје,и извршените вонредни инспекциски надзори на Државниот инспекторат за животна
Македонија

МЗШВ: Опасната хемикалија од „Охис“ ќе се изнесе од државата штом дозволат временските услови

А1он
Винил хлорид мономерот, токсичната хемикалија складирана во кругот на поранешната фабрика „Охис“, ќе се преточи и ќе се транспортира од државата веднаш штом ќе дозволат
Македонија

Макрадули: Се анализираат примероци од камионите запрени на „Богородица“, отпадот останува на царински терминал

А1он
Ќе се анализираат примероците од камионите запрени на граничниот премин „Богородица“. Ништо нема да се препушти на случајот додека не биде безбедно, изјави заменик-министерот за
Македонија

МЖСПП: Првата тура опасен историски отпад од „Охис“ пристигнат во Базел

А1он
Според податоците добиени од „Екоцентар 97“ ДООЕЛ Скопје, на 14 јануари годинава се направи првиот извоз на отпадни хемикалии согласно проектот „Отстранување, дислоцирање, уништување или
Македонија

Екоцентар 97: Огласените количини опасен отпад во кругот на АД ОХИС базирани на информации стари над 20 години

А1он
Компанијата “Екоцентар 97” ДООЕЛ Скопје денеска преку соопштение појаснува дека за проектот “Безбедно отстранување на хемиски материи од локации и производни погони во кругот на
Македонија

Поранешни вработени во „Треска“ маршираат до Влада, а вработени во „Охис“ протестираат пред Собрание

Маја Илиевска-Пачемска
Со маршеви и протести вработени во поранешните фабрики Треска“ и „Охис“ денес си ги бараат неисплатените плати и придонеси. Поради протестот на вработените во „Охис“
Видео Македонија

ВИДЕО: Најопасниот отпад во ОХИС го обезбедуваат чувари 24 часа

Габриела Димковиќ-Мишевска
Винил хлоридот, една од најопасните материи се чува на специјална температура, под 20 степени затоа што е лесно запалива. Има физичко обезбедување на цистерната од
Македонија

Готови се анализите за ОХИС: Во воздухот немало отровни супстанци

Габриела Димковиќ-Мишевска
Во воздухот нема отровни супстанци, покажаа анализите на штипскиот универзитет, по истекувањето во фабриката ОХИС. Траги на метил акрилат мономер биле забележани во цевките на
Македонија

Макрадули: Саниран инцидентот во „Охис“, не постои никаква опасност

А1он
Заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули денеска преку својот „Фејсбук“ профил информираше дека инцидентот во фабриката „Охис“ е целосно саниран и оти
Македонија

О2 иницијатива: Зошто граѓаните, а не фирмата, ја пријавиле токсичната хемикалија во „Охис“?

А1он
Граѓанската иницијатива за чист воздух „О2“ на социјалните мрежи излезе со реакција по повод денешниот инцидент во „Охис“, кога се излеаја 6 тони вода во