ohis

Македонија

Опасна хемикалија се излеа од цистерна од „Охис“

Габриела Димковиќ-Мишевска
Од цистерна во фабриката „Охис“ се излеала високо токсична и опасна материја. Во моментов во фабриката има големо присуство на полиција и противпожарно возило, а
Македонија

Поранешни вработени во „Охис“ на протест ги бараат неисплатените плати

А1он
Поранешни вработени во скопската фабрика „Охис“, која е во стечај, денеска повторно излегоа на протест и побараа исплата на 24 неисплатени плати. Тие ја блокираа
Економија

Поранешни вработени од „ОХИС“ повторно на протест во Скопје

А1он
Поранешни вработени во скопската фабрика „Охис“, која е во стечај, денеска повторно протестираат низ улиците во Скопје. Протестираат пред Парламентот по што, според најавите, ќе
Македонија

Потпишан меморандум за соработка со UNOPS и Норвешка за решавање на проблемот со отпадот од линдан во фабриката Охис

А1он
Премиерот Зоран Заев во име на Владата на Република Македонија денеска го потпиша Меморандумот за соработка со Канцеларијата за услуги на проекти на Обединетите нации
Македонија

Дебата во Владата за решавање на проблемот со отпадот од линдан во „Охис“

А1он
Дебата за изнаоѓање конечно решение на проблемот со отпадот од пестицидот линдан во поранешната фабрика „Охис“ ќе се одржи денеска во Владата. На дебатата воведно
Економија

Заев: Ќе се бараат одговори на барањата на стечајците од Охис во рамките на законските надлежности

А1он
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска, на нивно барање, прими делегација на Иницијативниот одбор на поранешни вработени во АД Охис Скопје во
Економија

Претставници на Владата на средба со поранешни вработени од Охис: Средствата од купопродажбата ќе се распределат на доверителите

А1он
Заменик претседателот на Владата, задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, д-р Кочо Анѓушев, министерот за финансии, д-р Драган Тевдовски, министерот задолжен за