МВР: Пожарот во „Охис“ го предизвикало лице што ја заварувало оградата, ќе следува пријава

Од:

Во врска со пожарот за кој завчера околу 16.30 часот беше пријавено дека настана во кругот на фабриката „Охис“ на ул.„Борис Трајковски“ во Скопје, во кој беа опожарени покривот и таванот на административната зграда, кат од зградата на лабораторијата, трафостаница, багер, резервоар за вода и магацин за алат, сите во сопственост на правно лице, по ивршениот увид, од страна на полициски службеници од Единицата за насилен криминал, на службен разговор во полициска станица беа повикани повеќе лица.

По преземените активности е утврдено дека С.А.(35) од Кавадарци, околу 16.00 часот, додека вршел заварување на ограда во кругот на фабриката, предизвикал пожар.

По целосно документирање на случајот против С.А. ќе биде поднесена кривична пријава поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „предизвикување на општа опасност“, казниво по член 288 од Кривичниот законик, информираат од МВР.

Би можело да ве интересира

Во пожар во Струмица изгореа две куќи, двајца повредени

Најмалку пет лица загинаа во шумски пожари во Турција

(ВИДЕО) Бајден прогласи состојба на голема катастрофа во Ново Мексико

Поради пожарот итно се евакуирани околу 7.000 жители на Ново Мексико

Во пожар во штала во Франција изгореа 70 тркачки коњи

A1on

Во Лос Анџелес е издадена наредба за евакуација поради ширење на шумски пожар