Макрадули: 2019 година клучна во борбата со загадувањето

Од:

Оваа, 2019-та е клучна година во борбата со аерозагадувањето, порача денеска заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули на одбележувањето на Денот без возила на фосилни горива.

-Предвидени се повеќе финансиски средства од Владата за справување со овој горлив проблем, но мора да постои волја и подготвеност кај сите чинители, а придонесот на општествено – одговорните компании навистина е огромен, рече Макрадули

На платото пред Спортскиот центар „Борис Трајковски“ каде присутните имаа можност да ја погледнат едукативната изложба на електрични автомобили, да имаат тест возење со електричен автомобил и да учествуваат на панел дискусијата за поттикнување на електромобилноста, се обрати и градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев од каде порача дека сите треба да работи на полето на заштита на животната средина и дека секој од нас треба да носи одговорност

-Загадувањето е еден од главните проблеми во оваа држава по сите релевантни анкети. Општина Карпош е во процес на донесување на нов Локален еколошки акциски план (ЛЕАП) кој нуди препораки и решенија и во делот на поттикнување на користење електрични превозни средства, рече Богоев.

Би можело да ве интересира

Општина Карпош пред Уставен суд ќе го оспорува ДУП-от кој го донесе Општина Ѓорче Петров

Двете малолетнички кои тепаа врсничка во центарот на Скопје ќе одговараат за насилство

Орце Костов

Косовски медиуми известуваат за план за атентат врз Курти, МВР демантира

А1он

Подгответе се навреме: Утре речиси цело Скопје без вода или со слаб притисок

А1он

Во тек е реконструкција на важна скопска сообраќајница

А1он

Скопјанец истепал 25-годишна поранешна партнерка