vozduh

Македонија

Скопје под магла, загаденоста на воздухот расте

Покачено ниво на ПМ10 честичките или загаден воздух од утрово има низ Скопје. Според мерните станици и апликацијата „Мој воздух“, најголема е загаденоста во сите
Свет

Научниците и натаму поделени околу способноста на коронавирусот да се пренесува преку воздух

А1он
Група истражувачи од Универзитетот во Флорида успеа да изолира жив примерок од новиот коронавирус од воздухот, што на оддалеченост од два до пет метри беше
Свет

Истражување: загадениот воздух во просек го скратува животот на секој човек на планетата за две години

А1он
Загадувањето на воздухот го намалува очекуваниот животен век за секој маж, жена и дете во светот за речиси две години, според податоците објавени денеска за
Македонија

СДСМ: Загадениот воздух и нечистата животна средина се единствено наследство од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје

А1он
Загадениот воздух и нечистата животна средина се единствено наследство од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје, граѓаните пак ќе ги поразат нивните деструктивни политики, вели СДСМ
Македонија

Движењето за чист воздух утре со блокада пред „Дрисла“

А1он
Движењето за чист воздух утре во 12:05 часот пред вратата на депонијата „Дрисла“ ќе одржи 15-минутна блокада. Според нив, „Дрисла“ е потенцијално најголемиот емитер на
Видео Македонија

(ВИДЕО) Узунов: Не може со 1,5 милион евра да се исчисти најзагадениот град во светот, а 2 милиони да се трошат на патни трошоци

А1он
Не може со 1,5 милион евра буџетски средства да го исчистите најзагдениот град во светот, а вашите патни трошоци да бидат два милиони евра годишно,
Видео Македонија

ВИДЕО: „Парите ги потрошивме за инхалатори место за точаци” – протест против загадениот воздух

А1он
Поголема група граѓани денеска попладне излегоа на протест пред Собрание, против згадениот воздух. Oд граѓанската иницијатива ,,Канцерогена општество”, кои се организатори на протестот, порачаа дека
Македонија

Висока загаденост на воздухот во Скопје, Битола, Тетово и Куманово

А1он
Станиците за мерење на загаденоста на воздухот утрово покажаа многу висока концентрација на ПМ 2,5 честички во Скопје, Битола, Тетово и Куманово. Највисоки концентрации на