Скопје под магла, загаденоста на воздухот расте

Од:

Покачено ниво на ПМ10 честичките или загаден воздух од утрово има низ Скопје. Според мерните станици и апликацијата „Мој воздух“, најголема е загаденоста во сите места помеѓу Ново Лисиче и Центар. Најмала пак, од Карпош до Ѓорче Петров.

dobivaj vesti na viber
Скопје утрово, фотографирано од Карпош

Негодување за состојбата со воздухот уште пред да дојде зимата има и на социјалните мрежи. Граѓаните посочуваат дека воздухот веќе почна да мириса на чад и дека надвор не се дише.

Според „Мој воздух“, мерните станици во Гази Баба, Кисела Вода (11 Октомври), Маџир Маало, Клинички центар, Центар 2, покажуваат дека воздухот е загаден. Индексот за квалитетот на воздухот покажува дека вредностите се движат од 35 до 50. Односно, лолку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот според бар еден од сензорите на станицата.

Ниво на загаденост во Скопје според „Мој воздух“

Делумна загаденост, има според мерните станици во Аеродром, Ново Лисиче, Автокоманда, Црниче, Центар (близу булеварот Партизански Одреди и булеварот Мајка Тереза), Градскиот парк, Карпош 4.

Ново Лисиче утрово, каде се забележува загаденост на воздухот според мерните станици

Чист воздух се регистрира во Ѓорче Петров, Карпош 3, Карпош 1, Козле, Железара, Топанско поле, Бардовци, Сопиште.

Би можело да ве интересира

Утре во Скопје посебен сообраќаен режим поради посетата на Ана Брнабиќ

На концерт во Скопје петмина приведени, пронајдена дрога

Катерина Павлова-Николовска

Посебен режим на сообраќај утре во Скопје

Викендов трето издание на Скопски градски фестивал

Ана Ололовска

Приведен разбојник баран со потерница за седумгодишна казна затвор

А1он

Посебен режим на сообраќај на 27 и 28 април во Скопје

А1он