(ВИДЕО) Узунов: Не може со 1,5 милион евра да се исчисти најзагадениот град во светот, а 2 милиони да се трошат на патни трошоци

Од:

Не може со 1,5 милион евра буџетски средства да го исчистите најзагдениот град во светот, а вашите патни трошоци да бидат два милиони евра годишно, порачаа од иницијативата „Канцеоргено општество“ на денешниот протест против загадувањето. Меѓу барањата кои ги испорачаа од пред Собранието се свикување итна владина седница, вклучување експерти и граѓански сектор во контролите кон големите загадувачи.

dobivaj vesti na viber

– И мало дете знае кои се загадувачите, од Железара гледавме црни облаци, а луѓето седеа дома и велеа ништо не е, еве сме сега после 4 години најзагаден град во светот, има уште многу такви, знаеме што се случува во Тетово, Велес, знам тоа не се единствени загадувачи но мора од некаде да се почне. Дајте им пари на луѓето и нема да мора гуми да палат за да се греат, рече Кристијан Узунов.

Насобраните граѓани носеа транспаренти на кои пишува ,,Ставете налепници на тешката индустрија”, ,,Парите ги потрошивме за инхалатори место за точаци” и слично. Од Собранието, демонстрантите се упатија кон Владата од каде порачаа дека мора да се преземат не само краткорочни, туку и долгорочни мерки против загадувањето.

Би можело да ве интересира

Утре во Скопје посебен сообраќаен режим поради посетата на Ана Брнабиќ

На концерт во Скопје петмина приведени, пронајдена дрога

Катерина Павлова-Николовска

Посебен режим на сообраќај утре во Скопје

Викендов трето издание на Скопски градски фестивал

Ана Ололовска

Првомајски работнички протест: Повисоки плати од утре, не сме ви робови седум дена во неделата

Катерина Павлова-Николовска

Приведен разбојник баран со потерница за седумгодишна казна затвор

А1он