drisla

Македонија

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов ќе го поднови директорот на Дрисла со три џипа кога целата држава е во криза

А1он
„Петре Шилегов ќе го поднови директорот на Дрисла Коста Начевски со три нови џипа, кои се дел од јавната набавка од вкупно 13 милиони денари
Македонија

Спасовски: Животот и здравјето на луѓето немаат цена, мора да се открие кој е најдогворен за несоодветниот третман на отпадот

А1он
За случувањата во „Еко клуб“ е отворен предмет во Основното јавно обвинителство (ОЈО) кој ќе ги испита сите постапки и ако има било каква одговорност
Македонија

Без епилог кој е одговорен за несоодветниот третман на медицинскиот отпад

А1он
Собранието пред два дена едногласно со 62 гласа „за“ го донесе Законот за управување со отпад, а на политичката сцена не престануваат меѓусебните обвинувања кој
Македонија

Продолжува предистрагата за „Еко клуб“, од главниот инспектор побарани видеоматеријалите што тој ги снимил

А1он
Надлежниот јавен обвинител денеска до Единицата за економски и компјутерски криминал издаде наредба од мобилниот телефон на главниот инспектор во Град Скопје да бидат издвоени
Македонија

Извештајот од спроведената контрола на инсталацијата за третман на медицинскиот отпад се чека, ОЈО издало наредба за проверка на наводите во пријавата

А1он
Извештајот од вонредната контрола извршена завчера на работењето на битолската „Еко клуб“ од Државниот инспекторат за животна средина се чека, а последната вонредната контрола спроведена
Македонија

(ВИДЕО) Андоновска: Филипче и Шилегов мора да понесат одговорност за хаосот и хоророт во „Дрисла“

А1он
Власта е во хаос, а хаосот што го продуцираат Шилегов, Макрадули и Филипче граѓаните го плаќаат со сопственото здравје. Откако вчера беше обелоденето дека медицински
Видео Македонија

ВИДЕО: „Еко клуб“ од лани со 6,6 тони медицински отпад во „Дрисла“, ќе се преиспитуваат лиценците за транспорт

Мери Јордановска
Кај компанијата „Еко клуб“, за која беше обелоденето дека несоодветно депонира медицинскиот отпад во депонијата Дрисла при редовните и вонредната контрола, не беа пронајдени нерегуларности
Македонија

Контролата на Државниот инспекторат не покажала неправилности во фирмата за медицински отпад

А1он
Битолската фирма „Еко клуб“ во текот на минатата година до Дрисла транспортирала 4700 килограми медицински отпад, а само во јануари, како што вели градоначалникот Петре
Македонија

Макрадули: Се проверуваат сите дозволи, доколку се утврдат неправилности кај битолската фирма никој нема да биде поштеден

А1он
Државниот инспекторат за животна средина врши постојано редовни и вонредни контроли на фирмите, а за конкретниот случај со транспротирање необработен медицински отпад до „Дрисла“ испратила
Македонија

Несоодветно третиран медицински отпад завршувал на „Дрисла“

А1он
Градоначалникот Шилегов и главниот инспектор на Град Скопје, Мирослав Богдановски, денеска, обелоденија скандал со ужасна содржина која треба да го вклучи алармот на другите институции.