drisla

Македонија

Извештајот од спроведената контрола на инсталацијата за третман на медицинскиот отпад се чека, ОЈО издало наредба за проверка на наводите во пријавата

А1он
Извештајот од вонредната контрола извршена завчера на работењето на битолската „Еко клуб“ од Државниот инспекторат за животна средина се чека, а последната вонредната контрола спроведена
Македонија

(ВИДЕО) Андоновска: Филипче и Шилегов мора да понесат одговорност за хаосот и хоророт во „Дрисла“

А1он
Власта е во хаос, а хаосот што го продуцираат Шилегов, Макрадули и Филипче граѓаните го плаќаат со сопственото здравје. Откако вчера беше обелоденето дека медицински
Видео Македонија

ВИДЕО: „Еко клуб“ од лани со 6,6 тони медицински отпад во „Дрисла“, ќе се преиспитуваат лиценците за транспорт

Мери Јордановска
Кај компанијата „Еко клуб“, за која беше обелоденето дека несоодветно депонира медицинскиот отпад во депонијата Дрисла при редовните и вонредната контрола, не беа пронајдени нерегуларности
Македонија

Контролата на Државниот инспекторат не покажала неправилности во фирмата за медицински отпад

А1он
Битолската фирма „Еко клуб“ во текот на минатата година до Дрисла транспортирала 4700 килограми медицински отпад, а само во јануари, како што вели градоначалникот Петре
Македонија

Макрадули: Се проверуваат сите дозволи, доколку се утврдат неправилности кај битолската фирма никој нема да биде поштеден

А1он
Државниот инспекторат за животна средина врши постојано редовни и вонредни контроли на фирмите, а за конкретниот случај со транспротирање необработен медицински отпад до „Дрисла“ испратила
Македонија

Несоодветно третиран медицински отпад завршувал на „Дрисла“

А1он
Градоначалникот Шилегов и главниот инспектор на Град Скопје, Мирослав Богдановски, денеска, обелоденија скандал со ужасна содржина која треба да го вклучи алармот на другите институции.
Македонија

Лазаревски: Дрисла е класичен пример за катастрофалните инвестиции на ВМРО-ДПМНЕ

А1он
„Со депонијата Дрисла повторно ќе управува Градот Скопје што значи дека ние граѓаните повторно сме сопственици на градската депонија. По деветгодишно сомнително функционирање и неисполнување
Македонија

Шилегов: Новиот в.д. директор на „Дрисла“ денеска ја презема функцијата

А1он
Новиот вршител на должност директор на „Дрисла“ денеска официјално ја презема функцијата, соопшти градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов. „Имав средба со поранешниот и сега
Македонија

Спасовски: Нема штетен отпад увезен во државата

А1он
Нема штетен отпад што се увезува во државата. Ова што се случува во Бугарија одблизу го следиме. Излегуваат многу информации. Апелирам да ги проверуваме, посебно
Македонија

Шилегов денеска ќе го разреши директорот на Дрисла

А1он
Градоначалниот на Скопје Петре Шилегов денеска во 14 часот ќе ги достави документите до Централен регистер за разрешување на директорот на „Дрисла“ Горан Ангеловски. Шилегов