Висока загаденост на воздухот во Скопје, Битола, Тетово и Куманово

Од:

Станиците за мерење на загаденоста на воздухот утрово покажаа многу висока концентрација на ПМ 2,5 честички во Скопје, Битола, Тетово и Куманово.

dobivaj vesti na viber

Највисоки концентрации на ПМ 10 честички се забележани во скопско Лисиче каде вредностите беа поголеми повеќе од десет пати. Цело Скопје е поголеми вредности од дозволените, како и Битола, Тетово, Кавадарци и Куманово, додека на средно ниво е во Кичево, Велес и Кочани.

Мерењата покажуваат секојдневен пораст на загадувањето и надминување на среднодневната гранична вредност на ПМ10 која изнесува 50 микрограми на метар кубен

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Снимки од дрон: Над Скопје облаци од чад, скопјани го дишат најотровниот воздух во светот

Кристијан Ландов

Скопје под магла, загаденоста на воздухот расте

Научниците и натаму поделени околу способноста на коронавирусот да се пренесува преку воздух

Жарко Настоски

Истражување: загадениот воздух во просек го скратува животот на секој човек на планетата за две години

Жарко Настоски

Омбудсманот почна постапка за контрола на српското Министерство за екологија заради загаденоста на воздухот

Почесто пријавување на загадувачите за почист воздух

Татјана Ташкова