ВИДЕО: Пендаровски прогласи нова вонредна состојба од 14 дена

Од:

Претседателот Стево Пендаровски по состанокот кој го имаше со Советот за безбедност, одлучи да прогласи нова вонредната состојба, четврта по ред, за нови 14 денови, поради коронавирусот.

„Точно е дека во најголемиот број од општините е стабилна, но за неколку општини постои сериозна загриженост. Со оглед на последните трендови, премиерот Спасовски го образложи барањето за дополнителни 14 денови вонредна состојба. Имајќи го во предвид последниот развој на настаните, ќе донесам одлука за нови 14 денови. Ова нема никаква корелација со датумот на парламентарните избори“, рече Пендаровски.

Ова значи дека изборните рокови остануваат замрзнати, односно, вонредната состојба ќе трае до 13 јуни. Доколку тогаш, не се донесе одлука за нејзино ново прогласување, тогаш изборните рокови ќе течат, а изборите ќе треба да се одржат на 5 јули.

Претходно, Владата побара Пендаровски да ја продолжи вонредната состојба, со цел, да носи законски уредби со кои ќе може да се спречи ширењето на коронавирусот.

Би можело да ве интересира

Пендаровски-Андрикиене: Специјалната мисија на ОБСЕ/ОДИХР ќе придонесе за успешен изборен процес

Ана Ололовска

Пендаровски: Законот за заштита од дискриминација да биде на приоритетна листа за донесување на следниот парламентарен состав

Ана Ололовска

Проштална средба на Пендаровски со српската амбасадорка Дивјак-Томиќ

Ана Ололовска

Завршува осумдневната вонредна состојба, од среда стартува изборната кампања

Ана Ололовска

Пендаровски: Секој да биде свесен за улогата во ширењето на вирусот или во намалувањето на бројот на болни

А1он

Прогласена осумдневна вонредна состојба, институциите и партиите се подготвуваат за избори на 15 јули

Ана Ололовска