ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ бара нова вонредна состојба

Од:

ВМРО-ДПМНЕ бара од претседателот Стево Пендаровски нова вонредна состојба поради зголемениот број на заболени и починати од КОВИД 19. Подготвени се за разговори и средби, но не лицитираат со датуми за избори, бидејќи тоа за нив е ризик и играње со здравјето на граѓаните.

Генералниот секретар на партијата Игор Јанушев на денешната прес-конференција рече дека е потребно продолжување на вонредната состојба затоа што има здравствена криза, а непрогласувањето на нова вонредна состојба, ќе го сметаат за политичка одлука на Пендаровски донесена под притисок на лидерот на СДСМ Зоран Заев.

– Бројките покажуваат дека државата не излегла од корона кризата, туку дека таа се продлабочува и нова вонредна состојба мора да има. Поради негрижата на Владата на Заев и Спасовски досега имаме 169 починати, 3.538 заразени, повеќе од 15 илјади граѓани ги загубија рабтните места и се уште е непознат бројот на новозаразени, истакна Јанушев.

Тој го повика претседателот Пендаровски да се издигне над, како што рече, притисоците од Заев.

– Немате обврска да му служите на Заев, но имате обврска, уставна и морална, да го штитите здравјето на граѓаните, рече Јанушев.

Генералниот секретар на ВМДО-ДПМНЕ додаде дека како партија се отворени за консензус и разговори без разлика во кој формат би биле средбите, но оти за нив е најважно здравјето на граѓаните.

– Лицитирањето со датуми во овој момент кога имаме огромен раст на новозаболени и на починати е всушност лицитирање со здравјето на луѓето. Тоа нема да го правиме, порача Јанушев, додавајќи дека за да излезат со датум треба да има нормализирање на состојбата.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Денес умираат повеќе луѓе на ден од Втората светска војна, баталете политика, Заев и Филипче дајте си оставка

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Прогласена кризна состојба, а паралелно избори во Штип

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Трајковска: Богдановиќ месечно од „Лимак“ добива околу 80.000 евра, никој не знае каде овие пари одат

Ана Ололовска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ бега од избори, а бара широка Влада

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Милошоски: Проектот наречен Заев, Филипче и Димитров е готов и треба да си дадат оставка, формирање на Влада на експерти веднаш

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче и Заев во исто време во Штип каде има 502 активно заразени, прогласуваат криза и туркаат избори

Ана Ололовска