ekvador

Свет

Неуспешен обидот за импичмент на претседателот на Еквадор

А1он
Парламентот на Еквадор, каде доминира опозицијата, не успеа да собере доволно гласови за импичмент на десничарскиот претседател Гиљермо Ласо, откако продолжија протестите на домородното население
Свет

Еквадор најави намалување на цената на горивата на барање на демонстрантите кои блокираа дел од земјата

А1он
Претседателот на Еквадор Гиљермо Ласо најави намалување на цената на горивата по двонеделните протести кои блокираа дел од државата. Цените сепак ќе бидат намалени помалку
Свет

Продолжуваат протестите во Еквадор на кои се бара намалување на цената на горивото

А1он
Илјадници домородни жители и членови на други незадоволни групи вчера маршираа низ главниот град на Еквадор, на осмиот ден од протестот за цената на горивата.
Свет

Најмалку 43 загинати во нов затворски бунт во Еквадор

А1он
Најмалку 43 затвореници загинаа во вчерашните судири меѓу ривалски банди во затвор во Еквадор, од каде околу стотина затвореници успеаја да побегнат искористувајќи ги инцидентите.
Свет

Вонредна состојба во делови на Еквадор поради пораст на криминалот

А1он
Претседателот на Еквадор, Гиљермо Ласо прогласи 60-дневна вонредна состојба, вклучително и полициски час во некои области и распоредување на илјадници безбедносни сили во три од
Свет

Во Еквадор запленети се 2,4 тони кокаин наменет за Белгија

А1он
Еквадорската полиција заплени 2,4 тони кокаин во контејнер со банани наменет за Белгија, соопшти тамошното Министерство за внатрешни работи. „Заленети се 2,4 тони кокаин“, соопшти
Регион

Во Еквадор уапсен Албанец, еден од најбараните од Интерпол, се маскирал како трговец со овошје

А1он
Во Еквадор уапсен е Неџет Вокши, еден од најбараните од Интерпол поради меѓународна трговија со дрога, јави дописничката на МИА од Тирана. – Речиси 10.000
Свет

ВИДЕО: Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтер го погоди брегот на Еквадор

А1он
Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди синоќа областа во близина на еквадорскиот крајбрежен регион, при што беа оштетени згради и
Свет

ВИДЕО: Во свлечиште во Еквадор загинаа најмалку 24 лица, а 12 се водат како исчезнати

А1он
Најмалку 24 лица загинаа во лизгање на земјиштето во главниот град на Еквадор Кито, а 12 се водат како исчезнати, изјави градоначалникот Сантијаго Гуардерас додека
Свет

Армискиот врв и затворската управа во Еквадор поднесоа оставки по масакрот во затворот во Гвајакил

А1он
Шефовите на здружената команда на вооружените сили на Еквадор и затворската управа на оваа латиноамериканска држава поднесоа оставки, соопшти денеска владата во Кито. Оставките уследија