ekvador

Свет

Притворен поранешниот претседател на Еквадор, Абдала Букарам

А1он
Поранешниот претседател на Еквадор, Абдала Букарам, (68) е приведен откако полицијата упаднала во неговиот дом и пронашла пиштол и медицински материјали во рамките на пошироката
Свет

Во Еквадор затвореници прават ковчези за починатите од коронавирус

А1он
Затворениците во шест затвори во Еквадор почнаа да изработуваат ковчези за починатите од коронавирус, соопшти денеска затворската служба. Ковчезите се наменети за подрачјето Гвајас кое
Свет

Во Еквадор се прават нови гробишта за жртвите на коронавирус

А1он
Еквадорската Влада забрзано подготвува земјиште за погребување луѓе, донирано од приватни гробишта во Гуајакили, бидејќи постојните гробишта веќе немаат доволно место заради зголемувањето на бројот
Свет

Поранешниот еквадорски претседател Корија осуден на осум години затвор

А1он
Поранешниот претседател на Еквадор, Рафаел Корија, во отсуство е осуден на осум години затвор за корупција за време на неговото 10 годишно владеење, соопшти еквадорскиот
Свет

(ВИДЕО) Морничави сцени од Еквадор: На улиците лежат мртви луѓе, болниците и гробиштата преполни

А1он
Улиците во градот Гвајакил, Еквадор се пусти, со малу луѓе на видик, но полни со тела на мртви луѓе, кои починале од коронавирус. Пандемијата од
Свет

Колумбија ги затвора границите, не сака сценарио како во Еквадор и Боливија

А1он
Поради големиот протест најавен за четврток, властите во Колумбија одлучија да ги затворат границите со сите соседни земји на полноќ. „Од полноќ до 5 часот
Свет

Морено го укина законот кој предизвика насилни протести во Еквадор

А1он
Претседателот на Еквадор, Ленин Морено го повлече законt, со кој беше предвидено намалување на субвенциите на гориво, по повеќедневните насилни протести против мерката која имаше