Претседателот Пендаровски ги прати одлуките за прогласување на вонредна состојба до Собранието на потврдување

Од:

Претседателот Стево Пендаровски, согласно Уставот, денеска ги испрати петте одлуки со коишто беше прогласена вонредна состојба во државата во услови на пандемија на вирусот Корона, за потврдување од страна на Собранието, информираат од неговиот кабинет.

Одлуките беа донесени во периодот од март до јуни оваа година на предлог на Владата и во ситуација на распуштено Собрание, без можност да одржи седница на која самото би можело да одлучува за потребата од вонредна состојба во услови на пандемија, објаснуваат од кабинетот на Пендаровски.

Би можело да ве интересира

СДСМ со одлука да поддржи втор претседателски мандат на Стево Пендаровски

Предраг Петровиќ

Милошоски: Раштимана делегација во Минхен, двоглавото претставување е за потсмев

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Црна Гора

ЕУ за А1он: Измените на Законот за игри на среќа не упатуваат ниту на ограниченото европското законодавство

Александар Тодески

Пендаровски: ЕУ првпат реагираше за злоупотреба на европското знаменце за Законот за игри на среќа

Катерина Ѓуровски

Злоупотребено е европското знаменце кај Законот за игри на среќа – Пендаровски му одговори на ДУИ

Катерина Ѓуровски