zakon za jazici

Македонија

Уставниот суд ќе распарава за Законот за Договорот од Преспа и за Законот за употреба на јазиците

А1он
Уставниот суд на Република Македонија денеска ќе одржи подготвителна седница за предметите во кои е оспорена уставноста на Указот за Законот за ратификација на договорот
Видео Македонија

ВИДЕО: Со фолк хитови пред МАНУ се бараше укинување на двојазичноста

Искра Манојлоска
Неколку граѓански организации се собраа попладнево пред споменикот на Крсте Петков Мисирков кај МАНУ за да побараат македонскиот јазик да биде единствен службен. „Не за
Македонија

Забелешките на Венецијанската комисија за Законот за јазиците ќе се анализираат по изборите

А1он
Министерката за правда Рената Дескоска вели дека не е завршен процесот околу забелешките на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците и оти најверојатно
Македонија

Патлиџанковски: Законот за јазици се спроведува споро

А1он
Агенцијата за примена на јазикот денеска го објави Прирачникот за примена на Законот за употреба на јазиците. Директорот на оваа институција Илбер Села, при објавување
Македонија

Дескоска: Сериозно ги разгледуваме препораките на Венецијанската комисија

А1он
Министерството за правда сериозно го разгледува мислењето од Венецијанска комисија за Законот за употреба на јазиците. На тоа ќе работи мешовита работна група од повеќе
Македонија

Законот за јазици нема да се ревидира, тврди вицепремиерот Османи

А1он
Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска изјави дека Законот за јазици нема да се ревидира и оти препораките на Венецијанската комисија се однесуваат на
Македонија

Заев: Зачувувањето на јазикот е од огромно значење за обединување и културно поврзување

А1он
Новиот Закон за употребата на македонскиот јазик, кој наскоро ќе биде доенесен предвидува натамошна афирмација на македонскиот јазик во странство, преку обновување на старите и
Македонија

Од Венецијанската комисија не бараме одложување на мислењето за Законот за јазиците, вели Заев

А1он
Владата никогаш не барала одложување на објавувањето на мислењето на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, изјави денеска премиерот Зоран Заев, одговарајќи на
Видео Македонија

(ВИДЕО) Пендаровски: Секој функционер кој со државна плата станал милионер треба кривично да одговара

Габриела Димковиќ-Мишевска
Претседателот Пендаровски во својот завршен говор пред пратениците во Собранието испрати клучна порака до следната власт дека веднаш треба да се спроведе прочистување кај судиите
Македонија

Недозволиво е во 21. век да отвораме идентитетски прашања, порача Заев

А1он
Северна Македонија не испратила протестна нота до Бугарија во врска со реакцијата на Бугарската академија на науките (БАН) со кој се негира македонскиот јазик, изјави