zakon za jazici

Македонија

Нема „Бадентер“ за измени на Законот за употреба на јазиците

А1он
Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најавува амандмани за Законот за употреба на јазиците, но кај партиите од албанскиот блок не постои расположение за поддршка, а нивниот глас е
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ најави амандмани на Законот за јазиците, партиите на Албанците против негова измена

А1он
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ најави дека многу скоро ќе поднесе амандмани на Законот за употреба на јазиците, со кои, како што велат од партијата, ќе
Македонија

ОМ со порака до ДУИ: Да се почитува Венецијанската комисија во врска со Законот за јазици

А1он
„Обединети за Македонија реагира на изјавата на Бујар Османи во која„Секое отворање на Законот за јазици, со кој се затвориле прашањата одРамковниот договор, ќе нè
Македонија

Џафери: Измените на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јазиците нема да поминат во Собранието

А1он
Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ имаат процедурална можност да поднесат предлог за измени и дополнување на Законот за употреба на јазиците, но мора да имаат предвид дека
Македонија

Заев најавува градење заеднички ставови, Османи дека нема да се менува Законот за јазици

А1он
Градење на заеднички ставови за препораките на Венецијанската комисија со цел тие да имаат соодветна примена, најавува премиерот Зоран Заев. Од друга страна, вицепремиерот Бујар
Македонија

Заев: Ќе градиме заеднички ставови за соодветна примена на препораките од Венецијанската комисија

А1он
Законот за јазиците е една од алките што не спојува во државата и така ќе продолжиме во иднина, градејќи заеднички ставови за сите препораки од
Македонија

Османи: Ќе ги почитуваме препораките на Венецијанската комисија, но законот нема да се менува

А1он
Ќе ги почитуваме препораките на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците преку создавање капацитети, со цел имплементирањето на двојазичноста да не создава проблеми
Македонија

Различни толкувања за препораките на Венецијанската комисија за Законот за јазиците

А1он
Изминативе денови владините партнери СДСМ и ДУИ излегоа со различно толкување за препораките на Венецијанската комисија за Законот за јазиците, иако официјалниот извештај на Комисијата
Македонија

Заев: Да не дозволиме да бидеме наивни да отвораме работи кои можат да не’ поделат

А1он
Заедно ќе продолжиме да ги утврдиме следните чекори поврзани со самото законско решение, заради тоа што дефинитивно нема да дозволиме да бидеме наивни никој од
Македонија

Османи: Ќе се урне оската на која се држи балансот на македонско-албанските односи ако се чепне Законот за јазици

А1он
Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од двете страни за денес да