mini sengen

Регион

Протест пред албанската амбасада во Приштина против иницијативата „Отворен Балкан“

А1он
Невладината организација Движење за демократија (ДД) одржа денеска симболична акција пред амбасадата на Албанија во Косово против иницијативата „Отворен Балкан“, што ја покренаа македонскиот и
Македонија

Новинарите се незадоволни од третманот на средбата меѓу Заев, Вучиќ и Рама

А1он
Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) најостро реагираат за третманот и за цензура на медиумите, новинарите
Македонија

Вучиќ: Имаше позитивни и негативни реакции, но иницијативата „Отворен Балкан“ е во интерес на регионот

А1он
Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска изјави дека регионалната иницијатива, која од вчера се нарекува „Отворен Балкан“, е важна за иднината на граѓаните и е
Економија

„Отворен Балкан“ е новото име на досегашната регионална иницијатива „Мал Шенген“

А1он
„Отворен Балкан“ – вака отсега ќе се нарекува регионалната иницијатива што досега беше неформално нарекувана „Мал шенген“. Ова беше соопштено на денешниот Регионален економски форум
Економија

„Фајненшал тајмс“: Балканската тројка промовира „мини-Шенген“ соочена со одложувањето на членството во ЕУ

А1он
Северна Македонија, Албанија и Србија ќе промовираат сопствена зона за слободно движење и бизнис, соочени со одложување на членството во ЕУ, оценува лондонски „Фајненшал тајмс“
Економија

Вучиќ: Од 1 јануари 2023 година веќе нема да имаме граници меѓу нашите земји

А1он
Регионалната иницијатив што досега беше позната како „Мини Шенген“ е победа за иднината, нешто што ќе ги промени работите на Балканот и потврда дека сме
Економија

Заев: Почнува нова ера на соработка во регионот – автентична, самостојна иницијатива на С. Македонија, Србија и Албанија

А1он
Од денеска почнува нова ера на соработка во регионот. Се поврзуваме за развој на нашите економии, со јасна и отворена намера секој граѓанин час поскоро
Економија

Заев, Вучиќ и Рама на Економски форум во Скопје, дебати и договори за поврзан Балкан

А1он
„Поврзан Балкан“ е насловен главниот панел на Регионалниот економски форум што ќе се одржи денеска во Скопје, со учество на премиерите на Северна Македонија Зоран
Македонија

Средба на лидерите на земјите од „Мини Шенген“ во Скопје, Вучиќ вели дека е многу важна за Србија

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска пристигна во дводневна посета на Скопје, каде ќе се сретне со премиерите на Македонија, Зоран Заев и Албанија, Еди
Регион

Нам ни треба ЕУ колку што ние ѝ требаме нејзе, велат Заев, Вучиќ и Рама

А1он
Остануваме уште попосветени на нашиот пат кон Европската Унија и на регионалната соработка. Нашите земји се дел од Европа и секогаш ќе бидат. На земјите