mal sengen

Македонија

Заев, Рама и Вучиќ се согласија да ја продолжат соработката во „малиот Шенген“

А1он
Лидерите на Србија, Албанија и Северна Македонија – претседателот Александар Вучиќ, премиерите Еди Рама и Зоран Заев денеска одржаа состанок преку интернет конференциска врска за
Регион

Вучиќ: Без ПЦР тестови меѓу Србија, Македонија и Албанија од 10 ноември

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска по средбите со македонскиот премиер Зоран Заев и албанскиот – Еди Рама, изјави дека на состанокот на земјите од „малиот
Економија

Стопанска комора на Србија: Иницијативата за „мал Шенген“ веќе дaва резултати

А1он
Иницијативата на т.н. „мал Шенген“ веќе даде одредени резултати во економијата на што долго се чекаше, изјави денеска претседателот на Стопанската комора на Србија (ПКС),
Регион

Албанската Влада го демантира Харадинај, на Самитот за мини Шенген, Косово е покането на највисоко ниво

А1он
Канцеларијата за односи со јавноста на албанската Влада попладнево рагираше на изјавата на косовскиот премиер во заминување, Рамуш Харадинај, кој рече дека Косово не е
Регион

Косовските партии бараат од Рама да го откаже самитот за „мини-Шенгенот“

А1он
Најголемите партии на косовките Албанци, како од власта така и од опозицијата, бараат од премиерот на Албанија Еди Рама да го откаже самитот на Албанија,
Регион

Љајиќ: Србија поради таксите има загуби од 400 милиони евра, „малиот Шенген“ отворен и за Косово

А1он
Српскиот министерот за трговија, Расим Љајиќ, изјави денеска дека во изминатата година, откако Приштина ги воведе таксите за српските производи, на Косово се извезени помалку
Македонија

Харадинај: Мини-Шенгенот значи ширење на руското и кинеското влијание на Балканот

А1он
Премиерот во оставка на Косово Рамуш Харадинај вели дека неговата држава не смее да го прифати формирањето на таканаречниот мини-Шенген, за што се заложија премиерите
Регион

Црна Гора нема корист од „мал Шенген“

А1он
Побједа – Подгорица Иницијативата „мал Шенген“, поведена од претседателот на Србија, предизвика остри полемики во регионот, но и резервираност на Црна Гора. Прашањето е зошто
Регион

Гренел го поздрави „Мини Шенген“ и го повика Косово да се приклучи

А1он
Претставникот на американскиот претседател Доналд Трамп за разговорите меѓу Косово и Србија, амбасадорот Ричард Гренел, ја поздрави иницијативата за „балканскиот Шенген“, истакнувајќи дека иницијативата би