otvoren balkan

Регион

Пријава на винарите од регионот за првиот саем за вино Отворен Балкан во Белград во септември

А1он
Стопанската комора на Србија (ПКС) ги покани производителите на вино и винариите од целиот регион да се пријават за учество на Првиот меѓународен саем за
Регион

(ВИДЕО) Вучиќ: Сит сум од игрите на ЕУ, ги поддржавме нашите пријатели

А1он
Не беше фер Србија во Брисел да очекува дека ќе добие отворање на нов кластер, кога Северна Македонија 17 години има статус на кандидат за
Регион

Рама: Албанија заради Отворен Балкан ќе ги укине сите царински такси за Косово

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама попладнево изјави дека Албанија ќе ги укине сите царински такси за увозот од Косово, почнувајќи од земјоделските производи, јави дописникот на
Регион

Хоџај: Косово треба да се откаже од изолација и да стане дел од Отворен Балкан

А1он
Поранешниот шеф на косовската дипломатија и актуелен потпретседател на парламентот и на Демократската партија на Косово, Енвер Хоџај, за Топ чанел изјави дека Косово треба
Економија

ССК: Воспоставување на брза лента на границите за туристичките автобуси во рамки на „Отворен Балкан“

А1он
Претседателот на Сојузот на стопански комори, Трајан Ангелоски и претседателот на Туристичко-угостителската комора, Аркан Керим беа дел од самитот „Отворен Балкан“ кој се одржа во
Македонија

Од Самитот на „Отворен Балкан“ во Охрид: Продолжуваме со соработка за силен регион подготвен за членство во ЕУ

А1он
Во рамки на Самитот на „Отворен Балкан“ во Охрид, лидерите од регионот, иницијаторите премиерот Димитар Ковачевски како домаќин, неговиот албански колега Еди Рама и претседателот
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски на Отворен Балкан: Нè поврзува заедничка визија за напреден и безбеден регион

А1он
Со обраќања на лидерите на отворањето на самитот на Отворен Балкан во Охрид започна официјалниот и работен дел на состанокот на оваа регионална иницијатива. Со
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски ги пречека лидерите од регионот: Со Отворен Балкан отвораме нови перспективи за нашите држави

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски вечерва заедно со своите колеги од Владата, во вилата „Билјана“ во Охрид ги пречека лидерите од регионот, кои утре, ќе учествуваат на
Македонија

ВИДЕО: Во Охрид пристигнаа лидерите на земјите од иницијативата „Отворен Балкан“

А1он
Лидерите на земјите од иницијативата „Отворен Балкан“ денеска пристигнаа во Охрид каде што утре ќе се одржи работниот дел од самитот. Претседателот на Република Србија
Регион

Рама: Отворен Балкан од витално значење за Западен Балкан

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека реализацијата на проектот Отворен Балкан е од витално значење и подразбира имплементација на четирите основни европски слободи на Западен