otvoren balkan

Економија

Николовски од Белград: Иницијативата „Отворен Балкан“ економски го унапредува целиот регион, за само 24 часа македонските производи се на српскиот пазар

А1он
Придобивките од иницијативата „Отворен Балкан“ се видливи, тоа што е потпишано веќе се спроведува, нема заджување на камионите на граница, се крати времето на чекање,
Економија

Недимовиќ: Функционира Договорот од Отворен Балкан, први три пратки за С. Македонија без чекање на границата

А1он
Првите три пратки од секторот за стоки од животинско потекло од Србија во вторник заминаа за Северна Македонија без да чекаат на граничните премини, со
Економија

Почна примената на Договорот за поедноставен транспорт на храна меѓу Македонија, Србија и Албанија

А1он
Стапи во сила Договорот за соработка во областа на ветеринарството, безбедност на храна и фитосанитарната политика, потпишан во рамки на иницијативата „Отворен Балкан“. Согласно Договорот,
Регион

Недимовиќ: Камионите повеќе не чекаат на границите поради добрите договори на „Отворен Балкан“

А1он
Главната придобивка за земјоделството од потпишаните договори во рамки на иницијативата „Отворени Балкан“ е што се усогласени лабораториските процедури меѓу Србија, Албанија и Северна Македонија
Регион

Вучиќ: Овде не се прават Голема Србија и Албанија, туку добри работи за граѓаните

А1он
Ја направивме најдобрата иницијатива, која ќе го смени ликот на Балканот, од чие име не се срамиме и која ќе донесе многу добро за граѓаните,
Македонија

СДСМ: Ковачевски потпиша важни договори во рамки на „Отворен Балкан“

А1он
Претседателот на СДСМ и заменик министер за финансии Димитар Ковачевски денеска учествуваше на седмиот состанок на Иницијативата „Отворен Балкан“ кој се одржа во Тирана, Република
Македонија

Заев на „Отворен Балкан“: Кога ЕУ потфрла ние имаме обврска постојано да преземаме иницијативи што го европеизираат регионот

А1он
Кога ЕУ потфрла ние имаме обврска постојано да преземаме иницијативи што го европеизираат регионот. Европеизацијата и европските стандарди нема зошто да чекаат. Правиме крупни чекори
Регион

Вучиќ: Му благодарам на Заев за храброста да влеземе во добра иницијатива и пријателството меѓу двете држави

А1он
Му благодарам на Зоран Заев и Еди Рама, на храброста да влеземе и да направиме најдобра иницијатива која ќе го смени лицето на Балканот, од
Регион

Вучиќ: Земјоделството меѓу најважните области за соработка

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска на седницата на Иницијативата за земјоделство „Отворен Балкан“ посочи дека потпишаниот договор за соработка во ветеринарното, фитосанитарното и безбедноста
Регион

Потпишани договори на „Отворен Балкан“, се воведува единствена работна дозвола, соработка во повеќе области

А1он
На седмиот состанок на иницијативата „Отворен Балкан“ што се одржува денеска во Тирана беа потпишани договори меѓу Албанија, Северна Македонија и Србија. Албанскииот премиер Еди