otvoren balkan

Регион

Вучиќ: Србија има доволно храна, а извозот прво ќе биде за земјите од Отворен Балкан

А1он
Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска изјави дека државата има доволно основни земјоделски и прехранбени производи за потребите на населението, а извозот прво ќе биде
Економија

Координаторите на „Отворен Балкан“ на средба со Ескобар: Поддршка за „Отворен Балкан“ и неговото проширување, иницијативата носи резултати за граѓаните и компаниите

А1он
Делегација на Владата на Северна Македонија составена од националните координатори Марјан Забрчанец и Нола Исмајлоска Старова и советникот на премиерот за надворешна политика Едмонд Адеми
Регион

Брнабиќ: Отворен Балкан за Србија е клучен регионален проект

А1он
Премиерката на Република Србија Ана Брнабиќ која онлајн учествуваше на Инвестицискиот самит за Западен Балкан што се одржа во Лондон во организација на Европската банка
Економија

(ВИДЕО) Ковачевски: Компаниите ги препознаваат придобивките од „Отворен Балкан“

А1он
Aнализата нуди сеопфатна слика за состојбата на регионалната соработка во регионот од аспект на четирите слободи и тоа – слободно движење на стоки, услуги, лица
Економија

Николовски од Белград: Иницијативата „Отворен Балкан“ економски го унапредува целиот регион, за само 24 часа македонските производи се на српскиот пазар

А1он
Придобивките од иницијативата „Отворен Балкан“ се видливи, тоа што е потпишано веќе се спроведува, нема заджување на камионите на граница, се крати времето на чекање,
Економија

Недимовиќ: Функционира Договорот од Отворен Балкан, први три пратки за С. Македонија без чекање на границата

А1он
Првите три пратки од секторот за стоки од животинско потекло од Србија во вторник заминаа за Северна Македонија без да чекаат на граничните премини, со
Економија

Почна примената на Договорот за поедноставен транспорт на храна меѓу Македонија, Србија и Албанија

А1он
Стапи во сила Договорот за соработка во областа на ветеринарството, безбедност на храна и фитосанитарната политика, потпишан во рамки на иницијативата „Отворен Балкан“. Согласно Договорот,
Регион

Недимовиќ: Камионите повеќе не чекаат на границите поради добрите договори на „Отворен Балкан“

А1он
Главната придобивка за земјоделството од потпишаните договори во рамки на иницијативата „Отворени Балкан“ е што се усогласени лабораториските процедури меѓу Србија, Албанија и Северна Македонија
Регион

Вучиќ: Овде не се прават Голема Србија и Албанија, туку добри работи за граѓаните

А1он
Ја направивме најдобрата иницијатива, која ќе го смени ликот на Балканот, од чие име не се срамиме и која ќе донесе многу добро за граѓаните,
Македонија

СДСМ: Ковачевски потпиша важни договори во рамки на „Отворен Балкан“

А1он
Претседателот на СДСМ и заменик министер за финансии Димитар Ковачевски денеска учествуваше на седмиот состанок на Иницијативата „Отворен Балкан“ кој се одржа во Тирана, Република