otvoren balkan

Македонија

Ковачевски: Со Вучиќ и Рама договоривме самит на Отворен Балкан во Охрид и саем на вино и храна во Србија

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски денеска имаше онлајн состанок со претседателот на Србија Александар Вучиќ и со премиерот на Албанија Еди Рама посветен на идните чекори заедничката
Регион

Вучиќ до американските сенатори: „Отворен Балкан“ е пример за успешна регионална соработка

А1он
Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ денеска се сретна со американските сенатори од Одборот за надворешни работи, Крис Марфи и Џин Шејхин, како и со
Регион

Брнабиќ ги демантираше наводите на црногорскиот премиер за уцените за жито и Отворен Балкан

А1он
Премиерката на Србија во технички мандат Ана Брнабиќ денеска ги демантираше наводите на нејзиниот црногорски колега Здравко Кривокапиќ дека официјална Србија се обидела да ја
Регион

Османи: Отворен Балкан е во служба на хегемонистичките апетити на Србија

А1он
Косовската претседателка Вјоса Османи вели дека иницијативата за регионална соработка „Отворен Балкан“, која ја покренаа поранешниот премиер на Северна Македонија, Зоран Заев, премиерот на Албанија,
Македонија

На Табановце поставена првата табла за Зелена лента за Отворен Балкан

А1он
На граничниот премин Табановце, на влез во Северна Македонија, Царинската управа на Северна Македонија ја постави првата табла за Зелена лента за Отворен Балкан што
Регион

Вучиќ: Србија има доволно храна, а извозот прво ќе биде за земјите од Отворен Балкан

А1он
Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска изјави дека државата има доволно основни земјоделски и прехранбени производи за потребите на населението, а извозот прво ќе биде
Економија

Координаторите на „Отворен Балкан“ на средба со Ескобар: Поддршка за „Отворен Балкан“ и неговото проширување, иницијативата носи резултати за граѓаните и компаниите

А1он
Делегација на Владата на Северна Македонија составена од националните координатори Марјан Забрчанец и Нола Исмајлоска Старова и советникот на премиерот за надворешна политика Едмонд Адеми
Регион

Брнабиќ: Отворен Балкан за Србија е клучен регионален проект

А1он
Премиерката на Република Србија Ана Брнабиќ која онлајн учествуваше на Инвестицискиот самит за Западен Балкан што се одржа во Лондон во организација на Европската банка
Економија

(ВИДЕО) Ковачевски: Компаниите ги препознаваат придобивките од „Отворен Балкан“

А1он
Aнализата нуди сеопфатна слика за состојбата на регионалната соработка во регионот од аспект на четирите слободи и тоа – слободно движење на стоки, услуги, лица
Економија

Николовски од Белград: Иницијативата „Отворен Балкан“ економски го унапредува целиот регион, за само 24 часа македонските производи се на српскиот пазар

А1он
Придобивките од иницијативата „Отворен Балкан“ се видливи, тоа што е потпишано веќе се спроведува, нема заджување на камионите на граница, се крати времето на чекање,