СДСМ: Промоција на македонските вина, храна и туризам преку Отворен Балкан

Од:

Уште една економска придобивка од иницијативата „Отворен Балкан“ е можностa за промоција на македонските вина, македонската храна и туризам, соопшти СДСМ.

dobivaj vesti na viber

Како дел од иницијативата „Отворен Балкан“ овие денови започнува Првиот меѓународен сам на вино, храна и туризам, под покровителство на владите на Северна Македонија, Србија и Албанија.

„За македонската економија ова значи обезбедување поголем извоз, откуп, нови пласмани и пазари за македонските вина и храна во регионот но, и многу пошироко, во целиот свет.

Од нашата земја ќе учествуваат 42 винарници и 3 дестилерии кои ќе се претстават со повеќе од 300 различни типови македонски вина. Македонската винска индустрија доби одлична шанса за проширување на потенцијалите за соработка со компаниите од регионот што носи бројни економски придобвки“ додаваат од владејачката партија.

Би можело да ве интересира

Поради инфлација, секој трет самохран родител во Британија прескокнува оброци

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Внимавајте: Напивка за слабеење, суплементи за црниот дроб, млеко, чоколади – повлечени како небезбедни

Анита Петровска Рајковиќ

Кирби: САД ја поддржуваат иницијативата „Отворен Балкан“ под лидерство на Вучиќ

ВИДЕО: Цени растат – плати исти, кој се богати додека граѓаните тонат во сиромаштија?

Анита Петровска Рајковиќ

Театарските уметници од Србија, Македонија и Албанија стануваат дел од „Отворен Балкан“

Талески: Милошоски итно да закаже седница на Комисијата за ратификација на договорите од Отворен Балкан