drzavjanstva

Македонија

Нема пречка Законот за државјанство да се донесе со европско знаменце, вели Снопче од Алијанса за Албанците

А1он
Собраниската Комисија за одбрана и безбедност со работа ќе продолжи следната недела за да го разгледа Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за
Македонија

Села до Џафери: Човекот чудно се однесува, свика седница во 18:12, а има пратеници кои одат на ифтар

Габриела Димковиќ-Мишевска
Претседателот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, на денешната прес-конференција на  Собранието за вчерашната неуспешна седница за петтиот пакет антикризни мерки рече дека одговорноста е
Македонија

Паднал договор за државјанствата, Заев, Села и Гаши засега не откриваат што е договорено

А1он
Премиерот Зоран Заев и претседателите на опозициските албански политички партии Алијанса за Албанците и Алтернатива, Зијадин Села и Африм Гаши на средбата во Собрание постигнаа
Македонија

Села и Гаши: Никогаш не сме кажале дека нашиот предлог за државјанствата е „земи или остави“

А1он
Алијанса за Албаниците и Алтернатива, никогаш не изјавиле дека нивниот предлог за Законот за државјанство треба да се земе или остави, истакна претседателот на АА,
Македонија

Заев верува во европско решение за Законот за државјанство

А1он
Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција истакна дека во Владата постои волја да се најде решение за Предлог-законот за државјанство, предложен од Алијанса на Албанците
Македонија

Решение за лицата без државјанство мора да има, но тоа треба да е одржливо, вели Заев

А1он
Премиерот Зоран Заев смета дека прашањето поврзано со тоа што одредени лица во државата не можат да добијат државјанство е нешто што треба да се
Македонија

Над 7000 луѓе од Македонија во 2019 година добиле државјанство на ЕУ

А1он
Повеќе од 706.000 луѓе во текот на 2019 година добиле државјанство на некоја од земјите на ЕУ, а меѓу „новите Европејци“ приближно секој десетти потекнува