drzavjanstva

Македонија

Собранието го изгласа новиот Закон за државјанство, власта ги одби забелешките на опозицијата

А1он
Собранието го донесе Законот за изменување и дополнување на Законот за државјанство. За измените и дополнувањето вкупно гласаа 89 пратеници, од кои 57 „за“, 32
Македонија

Власта ги одби сите амандмани за државјанствата, законот оди на пленарна седница во Собранието

А1он
Членовите на собраниската Комисијата за европски прашања денеска, на вториот ден, го разгледаа Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за државјанството на Република Македонија,
Македонија

Законот за државјанството е на дневниот ред на денешната собраниска седница

А1он
Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за државјанството на Република Македонија, по скратена постапка е една од точките на дневниот ред на 47-та седница
Македонија

Законот за државјанство оди во Собрание, му ставија и европско знаменце

А1он
Скопје, 13 јули 2021 (МИА) – Владата на денешната 87-ма седница на предлог на Министерството за внатрешни работи, Владата го утврди Предлогот на законот за
Македонија

Нема пречка Законот за државјанство да се донесе со европско знаменце, вели Снопче од Алијанса за Албанците

А1он
Собраниската Комисија за одбрана и безбедност со работа ќе продолжи следната недела за да го разгледа Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за
Македонија

Села до Џафери: Човекот чудно се однесува, свика седница во 18:12, а има пратеници кои одат на ифтар

Габриела Димковиќ-Мишевска
Претседателот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, на денешната прес-конференција на  Собранието за вчерашната неуспешна седница за петтиот пакет антикризни мерки рече дека одговорноста е
Македонија

Паднал договор за државјанствата, Заев, Села и Гаши засега не откриваат што е договорено

А1он
Премиерот Зоран Заев и претседателите на опозициските албански политички партии Алијанса за Албанците и Алтернатива, Зијадин Села и Африм Гаши на средбата во Собрание постигнаа
Македонија

Села и Гаши: Никогаш не сме кажале дека нашиот предлог за државјанствата е „земи или остави“

А1он
Алијанса за Албаниците и Алтернатива, никогаш не изјавиле дека нивниот предлог за Законот за државјанство треба да се земе или остави, истакна претседателот на АА,
Македонија

Заев верува во европско решение за Законот за државјанство

А1он
Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција истакна дека во Владата постои волја да се најде решение за Предлог-законот за државјанство, предложен од Алијанса на Албанците