Села и Гаши: Никогаш не сме кажале дека нашиот предлог за државјанствата е „земи или остави“

Од:

Алијанса за Албаниците и Алтернатива, никогаш не изјавиле дека нивниот предлог за Законот за државјанство треба да се земе или остави, истакна претседателот на АА, Зијадин Села, кој што наведе дека на денешната средба со премиерот Зоран Заев, е дискутирано и за предлогот со три сведоци да се дојде до државјанство. Тој додаде дека тие секогаш биле отворени да се најде решение.

– Да, ќе се понуди едно решение кое повторно ќе биде предмет на следната средба за да се претвори во текст каде ќе бидат предвидени неколку докази – свидетелство, фактура од сметка за струја и др, од кој доволно ќе биде да се исполни еден и по автоматизам на овие граѓани ќе треба да им се потврди државјанството. Важен е пристапот, рече Села.

Африм Гаши од Алтернатива, во однос Законот за државјансво, рече дека клучни се две-три теми.

– Една проблематика е тоа дека треба да се утврди оти една голема група на граѓани биле жители тука, но со државјанство на Југославија и во време кога Македонија стана суверена тие не успеале да аплицират (за државјанство). Друга клучна тема е и употребата на јазиците. Сигурно и во ова насока ќе побараме да се почитува Законот за јазици. Имаме две пракси, првото е Законот за јазици и европските стандарди. Врз основа на овие две критериуми ќе треба да изнајдеме решение, изјави Гаши.

Би можело да ве интересира

Заврши средбата на Заев со партиите од владината коалиција

А1он

Помалите владини партнери очекуваат да чујат кои се приоритетите по приклучувањето на Алтернатива

А1он

Заев ќе ги информира владините партнери за договорот со Алтернатива

А1он

Иљире Даути координаторка на пратеничката група на Алијансата за Албанците

Ана Ололовска

ДУИ беше целосно информирана и координирана за разговорите Заев-Гаши, тврди Османи

Ана Ололовска

Алтернатива добива тројца министри, парламентарното мнозинство уште четири пратеници

Ана Ололовска