makedonsko drzavjanstvo

Македонија

Околу 2000 граѓани немаат државјанство, оваа тема не смее да се „киднапира“ во дневно-политички препукувања вели Османи

А1он
Според моите информации, околу 2000 граѓани имаат нерешен статус на државјанство, од коишто 1300 се Албанци, другите се од другите етнички заедници. Прво, многу е
Македонија

Заев: Направивме сериозен исчекор во разговорите за државјанствата со Алијанса и Алтернатива

А1он
Премиерот Зоран Заев по средбата во Собранието со лидерите на Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива, Зијадин Села и Африм Гаши, изјави дека имале успешен
Македонија

Адеми: Албанската опозиција да биде конструктивна за да се изнајде решение за законот за државјанство

А1он
Координаторот на пратеничката група на ДУИ Арбр Адеми, ја повика денеска албанската опозиција да биде конструктивна за да се изнајде заедничко решение во однос на
Македонија

ВИДЕО: Заев на средба со Села и Гаши за решение за законот за државјанство

А1он
Во Собранието денеска претпладне почна средбата меѓу премиерот Зоран Заев и претседателите на опозициските албански политички партии, Алијанса за Албанците и Алтернатива, Зијадин Села и
Uncategorized

Решение за Законот за државјанство ќе има на почетокот на следната недела

А1он
Премиерот Зоран Заев очекува на почетокот на следната недела да се најде решение за измените и дополнувањата на Законот за државјанство, предложени од Алијанса на
Македонија

Заев верува во европско решение за Законот за државјанство

А1он
Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција истакна дека во Владата постои волја да се најде решение за Предлог-законот за државјанство, предложен од Алијанса на Албанците
Македонија

Решение за лицата без државјанство мора да има, но тоа треба да е одржливо, вели Заев

А1он
Премиерот Зоран Заев смета дека прашањето поврзано со тоа што одредени лица во државата не можат да добијат државјанство е нешто што треба да се
Македонија

Добивање државјанство со сведоци е неприфатливо, да најдеме издржано решение, порача Заев

А1он
Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што се уште имаат проблем
Македонија

Заев: Поддржувам постапка за брзо обезбедување државјанство, но не може со сведоци

А1он
Ќе поддржам постапка за брзо обезбедување државјанство на оние досега констатирани 650 или 800 граѓани и колку и да се во иднина, кои на најбрз,
Македонија

Власта ги повлекува измените на Законот за надворешни работи, опозицијата најави 300 амандмани

А1он
Владејачкото мнозинство ќе ги повлече предлог измените на Законот за надворешни работи со кои се предвидува амбасадор освен македонско, да може да има и друго