Свет

Шведска пак се пишмани, не ги укинува анти-ковид мерките

А1он
Шведска, која за време на пандемијата во најголем дел го избегнуваше тврдото „заклучување“, ќе го одложи импровизираниот план за ублажување на некои ограничувања поради сегашното
Свет

ВИДЕО: Деца со пушки поголеми од нив си го бранат селото од наркокартелите во Мексико

А1он
Соочени со постојано насилство и напади од страна на паравојските формирани од наркокартелите, жителите на село Ајахуалтемпо во сојузната држава Гереро формирале свој одред за
Регион

Американската амбасадорка во Албанија ги повика Мета, Рама и Баша да се воздржат по инцидентот во Елбасан

А1он
По вооружениот инцидент кој попладнево се случи во албанскиот град Елбасан, при што беше убиен активист на владејачката Социјалистичка партија, реагираше амерканската амбасадорка во Тирана,
Регион

Бугари од Софија му порачаа на Путин да го пушти Навални од затвор

А1он
Протест на повеќе граѓански организации за поддршка на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални се одржа пред руската амбасада во Бугарија. Освен во Софија, протести се
Регион

ВИДЕО: Нов крвав инцидент во Албанија пред изборите – убиен активист на партијата на Еди Рама

А1он
Се вжештува атмосферата во Албанија пред парламентарните избори кои ќе се одржат во недела – активист на Социјалистичката партија на премиерот Еди Рама денеска е
Македонија

Верни сме им и посветени на граѓаните и на државата, рече Заев на 30-от роденден на СДСМ

А1он
Минатото и сегашноста се нашиот темел, нашата сила – зачекори кон иднината. Пред нас е важен период, особено во надминување на последиците од коронакризата, ставање
Македонија

Дилери од Штип фатени со хероин во „Голф“ на наплатната рампа „Миладиновци“

А1он
Полицијата соопшти дека се уапсени двајца дилери на дрога од Штип, откако при претрес на нивниот „Голф“ полицајците пронашле пакување со хероин. „Денеска (21.04.2021) полициски
Свет

Индиските фирми годишно губат 95 милијарди долари поради загадениот воздух

А1он
Токсичниот воздух што ги задушува индиските градови и убива стотици илјади луѓе, исто така носи огромен економски товар за компаниите во земјата, кој изнесува околу
Свет

Милитанти нападнаа универзитет во Нигерија и киднапираа студенти

А1он
Вооружени лица нападнале универзитет во северната нигериска држава Кадуна, по што киднапирале се уште непознат број студенти и убиле еден вработен, соопштија денеска локалните власти.