Поради пожарите во регионот на Анталија, Османи не оди во 500 километри оддалечената Анкара

Од:

Поради силните пожари кои денеска се проширија во регионот на Анталија, Република Турција, министерот за надворешни работи, Бујар Османи ја одложи утрешната официјална посета на Анкара, соопшти Министерството за надворешни работи.

Министерството за надворешни работи, стои во соопштението, со жалост ја следи ситуацијата со пожарите на територијата на пријателска Турција со подршка за тековната масовна противпожарна акција, што поскоро да успее да ја стави под контрола состојбата.

Би можело да ве интересира

Германецот Кунц пред промоција во нов селектор на Турција

А1он

Директорот на Фронтекс во посета на бугарско-турската граница

А1он

Двајца турски војници загинаа во нападите во Сирија и Ирак

Ѓунеш веќе не е селектор на Турција

А1он

Во Турција од почетокот на годината задржани речиси 100 илјади мигранти

Ердоган: Турција ќе го отстрани присуството на ФЕТО од балканскиот регион

А1он