ВИДЕО: Голем шумски пожар во турското одморалиште Сиде – изгореа села, хотелите без струја и вода

Од:

Голем шумски пожар избувна денеска околу пладне во Манавгат, кај туристичкото место Сиде, на околу 70 километри од Анталија.

Пожарот избувна во шума недалеку од туристичка населба во местото, а во блиските хотели и други туристички капацитети нема струја и вода.

Како што пренесуваат медиумите, целосно се изгорени две села, а евакуацијата на населението е во тек. Сè уште не е познато дали има жртви.

Ветерот го носи пламенот и огнот се шири, иако пожарникарите се обидуваат да го изгаснат пожарот и со хеликоптери, јавуваат локалните медиуми.

Би можело да ве интересира

Германецот Кунц пред промоција во нов селектор на Турција

А1он

Директорот на Фронтекс во посета на бугарско-турската граница

А1он

Двајца турски војници загинаа во нападите во Сирија и Ирак

Ѓунеш веќе не е селектор на Турција

А1он

Во Турција од почетокот на годината задржани речиси 100 илјади мигранти

Ердоган: Турција ќе го отстрани присуството на ФЕТО од балканскиот регион

А1он