Груби договори заедничка седница на македонската и косовската влада

Од:

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, на денешната средба со Доника Грвала – Шварц, заменик-премиерката и министерка за надворешни работи и дијаспора на Косово, договорил заедничка седница на владите на двете земји, која ќе се одржи во септември, соопшти неговиот кабинет.

Груби и Грвала констатирале дека билатералните односи помеѓу двете земји се одлични и дека оваа добра соработка ќе продолжи и во иднина, со
реализација на заеднички проекти во различни области кои имаат за цел продлабочување на економската соработка.

Меѓу другото, тие дискутирале и за актуелната состојба во регионот, регионалната соработка, како и процесот на интеграција на државите од Западен Балкан во Европската Унија.

“Алтернатива на Република Северна Македонија, но и на регионот, останува Европската Унија. Ние како земја направивме многу храбри чекори од
политички аспект, ги спроведуваме реформите и очекуваме Европската Унија да ги цени тие достигнувања, и во меѓувреме работиме на подигнување на
животниот стандард за граѓаните“, посочил Груби на средбата.

Би можело да ве интересира

Српската војска во прв степен на подготвеност

А1он

Борел повика на итна деескалација на северот на Косово

А1он

(ВИДЕО) Србите со пцовки ги дочекаа косовските специјалци на граница: „Рамбо, дувај го“

А1он

Амбасадорите на Квинта кај Курти по повод напнатата ситуација на косовско-српската граница

Ана Ололовска

Вучиќ: Од ЕУ ќе бараме за еден месец да ни одговорат дали постои Бриселскиот договор или не

Ана Ололовска

Грвала: Тензијата на косовско-српската граница е еднострано предизвикана од Србија

Ана Ололовска