Груби договори заедничка седница на македонската и косовската влада

Од:

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, на денешната средба со Доника Грвала – Шварц, заменик-премиерката и министерка за надворешни работи и дијаспора на Косово, договорил заедничка седница на владите на двете земји, која ќе се одржи во септември, соопшти неговиот кабинет.

dobivaj vesti na viber

Груби и Грвала констатирале дека билатералните односи помеѓу двете земји се одлични и дека оваа добра соработка ќе продолжи и во иднина, со
реализација на заеднички проекти во различни области кои имаат за цел продлабочување на економската соработка.

Меѓу другото, тие дискутирале и за актуелната состојба во регионот, регионалната соработка, како и процесот на интеграција на државите од Западен Балкан во Европската Унија.

“Алтернатива на Република Северна Македонија, но и на регионот, останува Европската Унија. Ние како земја направивме многу храбри чекори од
политички аспект, ги спроведуваме реформите и очекуваме Европската Унија да ги цени тие достигнувања, и во меѓувреме работиме на подигнување на
животниот стандард за граѓаните“, посочил Груби на средбата.

Би можело да ве интересира

Курти: Одлуката за регистрациите на возилата е во согласност со Уставот на Косово

Ана Ололовска

Столтенберг: НАТО е подготвен да интервенира на Косово ако е потребно

Горан Наумовски

Спахиу: Многу Албанци не веруваат дека Косово ќе постои како држава

А1он

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

А1он

Албанија му излезе во пресрет на Косово и ќе му дава струја за да се избегнат рестрикциите

Ана Ололовска

Косовскиот опозициски лидер на годишнината од смртта на Арбен Џафери: Вечна благодарност за сè што стори за Албанците

Ана Ололовска