uhmr

Македонија

УХМР: Најавените обилни врнежи од дожд можно е да ги зголемат водостоите на реките

А1он
Поради обилните врнежи од дожд во некои места, можно е зголемување на водостоите на реките, особено на тие во крајните западни и крајните источни делови
Македонија

Во делови од Македонија десет години не паднало олку дожд на почетокот на август

А1он
Количеството на врнежи за првите 10 дена од овој месец се движеше од 400 милиметри во Берово до 141 милиметри во Демир Капија, покажуваат мерењата
Македонија

УХМР: Дождот може да предизвика слевање на вода низ градските улици

А1он
Управата за хидрометеоролошки работи најави локални поројни дождови за викендов, а на некои места и поинтензивни проследени со ветер, грмежи и град. Според нив, дождот
Македонија

УХМР: Внимателно движење околу помалите реки, можни се порои

А1он
Почнувајќи од денешните попладневни часови па во наредните неколку дена, како резултат на циклонска активност, ќе преовладува променливо облачно и нестабилно време со локален пороен
Македонија

Утре и задутре температури до 40 степени, УХМР препорачува да не се излегува на сонце од 10 до 16 часот

А1он
Темепратурата на воздухот утре и задутре според најавите на метеоролозите ќе се искачи до 40-тиот степен, а УВ индексот ќе изнесува 9, велат од Управата
Македонија

За утре најавено невреме и силен дожд, УХМР вели: нема опасност од излевање на реките

А1он
Под влијание на атмосферски фронт, утре ќе преовладува променливо облачно и нестабилно време, со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, информираат од Управата за хидрометеоролошки
Македонија

После 27 години реновирана метеоролошката станица во Лазарополе

А1он
Денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски заедно со директорот на Управата за хидрометеоролошки работи Ивица Тодоровски, беа во посета на метеоролошката станица