uhmr

Македонија

Во делови од Македонија десет години не паднало олку дожд на почетокот на август

А1он
Количеството на врнежи за првите 10 дена од овој месец се движеше од 400 милиметри во Берово до 141 милиметри во Демир Капија, покажуваат мерењата
Македонија

УХМР: Дождот може да предизвика слевање на вода низ градските улици

А1он
Управата за хидрометеоролошки работи најави локални поројни дождови за викендов, а на некои места и поинтензивни проследени со ветер, грмежи и град. Според нив, дождот
Македонија

Утре и задутре температури до 40 степени, УХМР препорачува да не се излегува на сонце од 10 до 16 часот

А1он
Темепратурата на воздухот утре и задутре според најавите на метеоролозите ќе се искачи до 40-тиот степен, а УВ индексот ќе изнесува 9, велат од Управата
Македонија

За утре најавено невреме и силен дожд, УХМР вели: нема опасност од излевање на реките

А1он
Под влијание на атмосферски фронт, утре ќе преовладува променливо облачно и нестабилно време, со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, информираат од Управата за хидрометеоролошки
Македонија

После 27 години реновирана метеоролошката станица во Лазарополе

А1он
Денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски заедно со директорот на Управата за хидрометеоролошки работи Ивица Тодоровски, беа во посета на метеоролошката станица
Македонија

Променливото време не е штетно за овошките

А1он
Најавеното намалување на температурите за десетина степени по невообичаено топлото време што деновиве ја зафати земјава, нема да предизвика штети во земјоделството, велат агрометеоролозите. Негативно