uhmr

Македонија

УХМР: Стабилно и топло време, во понеделник и вторник до 40 степени

А1он
Управата за хидрометеоролошки работи најавува дека следува период на стабилно и топло време. Особено топло ќе биде во понеделник и вторник кога температурите на места
Македонија

УХМР: Земјата зафатена од нестабилна воздушна маса претежно во западните делови

А1он
УХМР информира дека попладнево земјата беше зафатена од нестабилна воздушна маса претежно во западните делови. Во Преспанскиот регион имаше појава на невреме проследено со пороен
Македонија

Времето до крајот на денот нестабилно со локален пороен дожд, од утре сончево и посвежо

А1он
Времето до крајот на денот ќе биде променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за изолирана појава на невреме
Македонија

Во Гевгелија и Демир Капија денеска измерени 43 степени, најсвежо во Крушево – 31

А1он
Во Гевгелија и Демир Капија денеска се измерени 43 степени, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Во Скопје, Струмица и Штип е измерена температура од 41
Македонија

УХМР предупредува: Попладнево можни силни дождови и поплави по градските улици

А1он
Ако поројните врнежи што се прогнозираат за попладнево се случат за краток временски период, можна е појава на брзо истекување на водите по малите водотеци
Македонија

УХМР: Во вечерните часови врнежите постепено ќе престануваат

А1он
Во вечерните часови врнежите ќе ослабнат и постепено ќе престануваат. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 2