УХМР: До среда многу топло време со високи утрински и дневни температури

Од:

До среда ќе се задржи сончево и многу топло време со високи утрински и дневни температури.

-Особено топло ќе биде утре и кон средината на следната седмица и ќе биде активно портокалово ниво на опасност од високи температури, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

Според прогнозата на УХМР, дневните температури во земјава ќе бидат највисоки утре и во среда, со максимални 43 степени и УВ-индекс 10.

Во недела и вторник максималната дневна температура ќе достигне 42, во понеделник 40 и во четврток 39 степени.

Би можело да ве интересира

Топло и ветровито, попладне локална нестабилност, од вторник пад на температурата

Сончево и многу топло, до 42 степена

Грција донесе итни мерки поради екстремните температури

Портокалово ниво за опасност од високи температури, промена на времето од петок

Портокалова фаза, опасни температури над 40 степени

Катерина Ѓуровски

Владата со препораки за топлотниот бран

Горан Наумовски