Владата го скрати работното време на кафеаните и наложи целата администрација да работи онлајн или во смени

Од:

Владата на Република Северна Македонија на денешната 13-та седница ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време на сите угостителски објекти до 23 часот, освен оние што вршат испорака, како и да се ограничи капацитетот на патници во возилата на јавниот превоз на 50% од вкупниот број на патници предвидени во едно возило.

Владата денеска ја прифати и препораката во целата државна и јавна администрација, општините и судовите, согласно принципот на работа и работниот процес, организирањето на работата да се одвива во смени или онлајн од дома или, пак редуцирано со систем на ротации, зависно од карактеристиките на работниот процес на институциите, се вели во владиното соопштение.

На оваа седница Владата ја прифати препораката на Комисијата да се одложи атлетската трка „23 Oктомври“ во Скопје, како и да остане забраната за присуство на публика на спортските натпревари кои ги организира Ракометната федерација и другите спортски федерации, кои претходно бараа оваа забрана да биде укината.

Врз основа на мислењето на Комисијата за заразни болести, Владата го одобри Протоколот за постапување при полагање на стручен испит за наставници и стручни соработници во тек на пандемијата со КОВИД-19.

На денешната седница Владата го утврди Предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за градење со кој се предвидува изградба на посебен вид на градби односно модуларни градби за здравствена дејност, чија изградба е финансирана со средства од Буџетот на Република Северна Македонија или со средства од Европската Унија односно друга меѓународна организација, заради зголемување на ефикасноста на здравствениот систем при справувањето со коронавирусот КОВИД-19.

Би можело да ве интересира

546 новозаразени во Скопје, Гази Баба со речиси 1.500 активни случаи на Ковид-19

Жарко Настоски

1.039 нови случаи на Ковид-19, починале 15 луѓе

Жарко Настоски

Филипче: Се враќаат на работа 40-те медицински сестри

Катерина Павлова-Николовска

Филипче побара вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола по објавените фотографии на социјалните мрежи

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Стоилковски: Грозоморие во болниците на смртта на Филипче

Катерина Павлова-Николовска

Се опремува објектот што „Аџибадем Систина“ го отстапи за хоспитализација на пациенти со Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска