ugostitelstvo

Економија

Нови мерки за сите економски оператори кои ќе бидат затворени овие две недели

А1он
Сите економски оператори кои со одлука на Владата ќе бидат затворени овие две недели заради третиот бран на коронакризата ќе бидат опфатени со нови мерки.
Економија

Битиќи: Додека е во тек здравствената криза не може да се дозволи да работат рестораните за свадби

А1он
Додека здравствената криза е во тек не може да се дозволи да работат рестораните за свадби. Лани веќе ги поддржавме, но имаме еден проблем со
Економија

Владата најави помош на угостителските објекти, апели за почитување на мерките за справување со Ковид-19

А1он
На првиот ден од двонеделното затворање сите угостителски објекти низ државата, како и рестораните и кафитериите во хотелите, мотели, хостели, пансиони и други објекти за
Економија

Бектеши: Ќе продолжи поддршката за угостителските објекти кои организираат свадби

А1он
Поддршката за угостителите кои организираат свадбени веселби ќе продолжи, но за Владата е неприфатливо да донесе спротивни одлуки од предложените од Комисијата за заразни болести,
Економија

Битиќи до кафеанџиите: Здравјето е најважно, сè друго ќе надоместиме заедно

А1он
Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и соодветна
Економија

Битиќи нема да оди против Комисијата, свадбите остануваат забранети

Маја Илиевска-Пачемска
За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат, нема да има се додека
Економија

Угостителите бараат Владата да објави колкава е искористеноста на финансиската помош во секторот

А1он
Владата јавно да ги објави податоците за искористеноста на средствата од финансиската помош во угостителството, како по број на субјекти, така и во апсолутни суми,
Економија

Битиќи: Угостителскиот сектор не е помалку поддржан, сите треба да бидеме разумни во очекувањата и можностите

А1он
Вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи не се согласува со констатацијата на Независната угостителска комора дека угостителите не
Економија

Од 21 јануари угостителските објекти ќе работат до 21:00 часот

А1он
Премиерот Зоран Заев објави на Фејсбук дека денеска на седница на Влада донеле одлука угостителските објекти да работат до 21 часот, почнувајќи од 21 јануари.
Економија

(ВИДЕО) Бектеши: Мислам дека кафулињата ќе работат до 23 часот

Искра Манојлоска
Министерот за економија Крешник Бектеши смета дека работното време на угостителските објекти ќе биде продолжено до 23 часот. „Продолжување на работното време најверојатно ќе има