ugostitelstvo

Економија

6.000 кафеани, барови и дискотеки ќе добијат државна помош

А1он
Објавен е јавниот повик за финансиска поддршка за угостителите кои имаа целосна забрана за гости, соопштил вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи на денешната седница
Економија

Битиќи: Избравме соодветен, праведен и правичен модел за да му помогнеме на туристичко-угостителскиот сектор

А1он
Од 17,8 милиони евра, колку што тежи шестиот пакет на економски мерки, само за угостителството се предвидени 9,9 милиони евра и сметаме дека тоа е
Економија

Власта и опозицијата со различни толкувања за шестиот пакет мерки, туристичко-угостителскиот сектор денес ќе го каже својот став

А1он
Шестиот пакет мерки, тежок 17,8 милиони евра, предизвика различни толкувања и реакции. Според власта, тој е таргетиран, со поддршка насочена кон најпогодените сектори и ќе
Економија

Битиќи: Дилемата дали се мерките доволни секогаш останува, дали дале ефект ќе зборуваме на крајот на годината

Маја Илиевска-Пачемска
По забелешките на угостителите и туристичките работници кои велат дека понудените мерки со шестиот пакт не се мерки што тие ги побарале и најавуваат дека
Економија

Владата ги претстави следните мерки за помош на стопанството: На кафеаните ќе им се надомести третина од приходите

А1он
Шестиот пакет на мерки за помош на стопанството, усвоен на денешната 66-та владина седница, опфаќа седум мерки со кои се таргетирани најпогодените сектори од корона
Економија

Бектеши: Планираме помош од десет милиони евра за туристичко-угостителскиот сектор

А1он
Над десет милиони евра во шестиот пакет на економски мерки ќе бидат наменети за помош на туристичко угостителскиот сектор, најави денеска министерот за економија Крешник
Економија

Туристичко-угостителската комора: Ќе можете ли да ни помогнете?

А1он
Членовите на Туристичко-угостителската комора, претставници на угостителските објекти, ноќни клубови, ресторани за свадби, игротеки, туристички агенции, туристички водичи и превозници, денеска на пладне пред Министерството
Економија

Владата ќе соопшти детали за шестиот пакет, туристичко-угостителскиот сектор на протест

А1он
Околу 6.000 правни субјекти од туристичко-угостителскиот сектор денеска напладне, пред Министерството за финансии, ќе почнат со најавените протести. Владата, пак, на прес-конференција ќе соопшти детали
Економија

Туристичко-угостителскиот сектор ќе протестира до исполнување на барањата

А1он
Туристичко-угостителскиот сектор од утре напладне почнува со протести пред Министерството за финансии кои ќе траат се до исполнување на нивните барања. Во протестот вклучени се
Економија

Нови мерки за сите економски оператори кои ќе бидат затворени овие две недели

А1он
Сите економски оператори кои со одлука на Владата ќе бидат затворени овие две недели заради третиот бран на коронакризата ќе бидат опфатени со нови мерки.