kazina

Македонија

Демократското движење се залага за целосно укинување на казината во земјава

А1он
Претседателот на Демократското движење, Изет Меџити, денеска по панел дискусијата на тема „Негативното влијание на казината и коцкањето врз семејството и соочувањето со оваа девијантна
Македонија

АСОМ до пратениците: Ќе се соочите со гневот на 10.000 вработени, отфрлете го Законот за игри на среќа

А1он
Асоцијацијата на спортски обожувалници (АСОМ) поседува информација дека на денешната Комисија за европски прашања во Собранието насила ќе се обиде да се истурка новиот предлог
Економија

Во време на пандемија Групацијата Новоматик Македонија и Апекс Македонија го зголемија бројот на вработени за 21,7%

А1он
Индустријата игри на среќа не ја одминаа тешките економски последици предизвикани од светската пандемија со „Ковид-19“. Како и другите стопански гранки и економски оператори во
Економија

Казината ќе продолжат да работат по 18 часот, но не смеат да служат храна и алкохол

Искра Манојлоска
Министерот за економија, Крешник Бектеши, појасни дека казината и обложувалниците кои нудат и угостителски услуги, ќе мора да ја почитуваат новата мерка на Владата за
Економија

Субвенции и за казината: Ќе плаќаат само една третина од износот за лиценца оти работат со една третина од капацитетот

Маја Илиевска-Пачемска
Во четвртиот сет мерки Владата предвиде субвенции за приредувачите на игри на среќа за месеците октомври, ноември и декември. Тие ќе бидат ослободени од надоместоците
Свет

Рации во западна Германија во барови и во казина поради сомневање за перење пари

А1он
Стотици полицајци извршија претрес во раните утрински во барови, чајџилници и нелегални казина во западна Германија при при што се запленети 34.000 евра, 19 слот-машини
Македонија

Верските заедници сакаат затворање коцкарници, за други да отворат нови

А1он
Отстранувањето на коцкарниците од градовите е само фарса зад која се крие обид нови бизнис-групи да ја присвојат дејноста без да плаќаат данок кон државата,
Регион

Ќе се дислоцираат казината и обложувалниците од албанските градови

Албанската Влада до крајот на годината ќе ги затвори сите казина и спортски обложувачници во градовите и истите ќе ги дислоцира надвор од населените подрачја