asom

Македонија

АСОМ: Ќе дозволат ли народните избраници десетици илјади вработени да останат на улица

А1он
Пратениците денеска се исправени пред предизвикот да кажат конечно и последно „против“ штетниот Закон за изменување и дополнување на Законот за игрите на среќа и
Македонија

АСОМ: Примерот со Албанија ги потврди нашите апели – ограничувањето на легалните игри на среќа ја отвора вратата за игрите на црно

А1он
Повеќегодишните апели на Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) за потребата од сеопфатна јавна дебата во Македонија за законот што ги регулира игрите на среќа бидејќи
Македонија

АСОМ: ЕУ го блокираше Законот за игри, Пендаровски ја препозна злоупотребата на ЕУ знаменцето

А1он
Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија (АСОМ) ја поздравува одлуката да не се потпише спорниот Закон за игри на среќа, со кој очигледно се злоупотребува
Македонија

Пендаровски се консултира со експерти за Законот за игри на среќа: Уште нема став дали ќе остане на изјавата дека нема да стави потпис

Александар Тодески
Претседателот Стево Пендаровски се уште не се одлучил дали ќе го потпише Законот за игри на среќа или ќе остане на дадената изјава, дека нема
Македонија

АСОМ: Ќе го оспориме процесот на носење на Законот за игри на среќа во целата постапка

А1он
Ние од Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија (АСОМ) ја известуваме јавноста и сите надлежни институции, дека по изгласувањето на предлог измените на Законот за
Македонија

АСОМ до Пендаровски: Не дозволувајте вашиот потпис да загрози 10.000 животи

А1он
По вчерашното изгласување на предлог измените на Законот за игри на среќа, ние, од Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија (АСОМ), сакаме уште еднаш да
Македонија

АСОМ: Црн ден за демократијата, без гласање и без ниеден прифатен амандман насилно се носи законот за игри на среќа

А1он
Срамен, недемократски и насилнички е начинот на кој Комисијата за европски прашања без суштинска дебата и без гласање за клучниот амандман од кој зависи судбината
Македонија

Ќе има масовни протести, зад измените се кријат лични интереси, а не грижа за граѓаните, велат приредувачите на игри на среќа

Александар Тодески
Бараме да присуствуваме на Комисијата за европски прашања, согласно Закон, велат приредувачите на игри на среќа кои денеска излегоа на предупредувачки протест. ‘Повторно сме пред
Македонија

Вработените од обложувалниците и казината на протест пред Собрание

Александар Тодески
Дел од вработените од обложувалниците и казината излегоа на протест пред Собранието против измените на Законот за игри на среќа. Предупредувачкиот протест доаѓа по повеќе
Македонија

(ВИДЕО) Приредувачите на игри на среќа најавуваат протести ако се донесе законот: Преку 10.000 луѓе ќе останат на улица

А1он
Ако измените на Законот за игри на среќа стапат на сила, ќе има многу негативни последици. Државата ќе изгуби огромна сума на пари, а ќе