apis

Македонија

АПИС: Признание за сите пратеници кои одбранија 10 илјади работни места

А1он
Во името на 10 илјади вработени во секторот игри на среќа и нивните семејства оддаваме признание на сите пратеници кои не гласаа за скандалозните и
Македонија

АПИС до пратениците: Не се станува ЕУ член со селективно почитување на европските стандарди

А1он
На 13 февруари, Претседателот на Републиката не го потпиша указот за стапување во сила на Законот за изменување и дополнување на законот за игри на
Македонија

АПИС: Албанија ги врати игрите на среќа, Македонија сака да ги врати игрите на црно

Орце Костов
Одлуката на Албанскиот парламент да ја укине забраната за приредување игри на среќа, што беше воведена во 2019, треба да биде патоказ за Македонското собрание,
Македонија

Пендаровски се консултира со експерти за Законот за игри на среќа: Уште нема став дали ќе остане на изјавата дека нема да стави потпис

Александар Тодески
Претседателот Стево Пендаровски се уште не се одлучил дали ќе го потпише Законот за игри на среќа или ќе остане на дадената изјава, дека нема
Македонија

„Сакам да работам“: Зошто скандалозните и противуставни измени на Законот за игри на среќа се поважни од реформата на јавната администрација?

А1он
Министерот за информатичко општество и администрација јавно соопшти дека е скандалозно што три закони за реформа на јавната администрација, два за дигитализација и законот за
Македонија

АПИС: Антиевропско и антидемократско сценарио во Комисијата за европски прашања

А1он
Вчера истече последниот рок за разгледување на амандмани на Комисијата за европски прашања во Собранието за предложените измени на Законот за игри на среќа. За
Македонија

Расправа за измените на Законот за игрите на среќа: Ова се прави за Артан Груби и богатење на ДУИ

А1он
Собраниската Комисија за европски прашања како матично тело на денешната седница ја започна амандманската расправа за Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за игрите
Економија

АПИС: Предизборниот популизам ќе предизвика големи буџетски штети кои повторно ќе одат на грбот на граѓаните

А1он
Изненадени сме од леснотијата со која мнозинството пратеници продолжуваат авантуристички, по секоја цена да ја туркаат процедурата за усвојување на противуставните и скандалозни законски измени
Економија

ВИДЕО: Масовни протести и отпор ако биде донесен законот за игри на среќа највуваат АСОМ и АПИС

Александар Тодески
Асоцијацијата за спортски обложувалници (АСОМ), денеска во присуство на дел од вработените во обложувалниците пред Собранието на Република Северна Македонија одржа предупредувачки собир бидејќи спорниот