oblozuvalnici

Економија

АСОМ: Владата не го исполни ветеното, бараме итно воведување онлајн игри на среќа

А1он
Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија (АСОМ) бара државата итно и трајно да овозможи онлајн игри на среќа преку сајтовите на македонските лиценцирани обложувалници. АСОМ
Економија

АПИС: Политички мотивирани предложените измени на Законот за игри на среќа пред локалните избори

А1он
Министерството за финансии упорно турка законски измени кои ќе ги мултиплицираат економските проблеми во државата. Предлогот законот за изменување и дополнување на законот за игри
Економија

АСО: Нема потреба да се носи закон за оддалечување на обложувалниците од образовните институции

А1он
Со Предлог законот за оддалечување на обложувалниците од образовните институции, преку ноќ ќе им се стави клуч на спортските обложувалници, а 10 илјади вработени ќе
Македонија

Обложувалниците реагираат на наводите за перење пари: ДКСК го урива кредибилитет на цела гранка

А1он
Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија (АСОМ) реагира на наводите на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) за наводно „перење на пари“ и злоупотреба
Економија

АСОМ: Со предлог измените на Законот на игрите на среќа, илјадници вработени на улица и отворање пат за нелегално обложување

А1он
Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија (АСОМ) реагира на Предлог измените на Законот за игрите на среќа и забавните игри поставени на Единствениот национален електронски
Економија

Високи 10% е уделот на спортските обложувалници во вкупно собраниот данок на личен доход во државата

А1он
Уделот на спортските обложувалници во земјава во вкупно собраниот данок на личен доход во државната каса изнесува речиси 10%. Високите 10% се заради фактот што
Македонија

Измените на Законот за игри на среќа ќе ја затворат целата индустрија, предупредуваат обложувалниците

А1он
Ако ставиме клуч на врата, државата ќе загуби повеќе од 250 милиони евра, предупредија денеска сопствениците на спортските обложувалници, испровоцирани од предлог-измените на Законот за
Економија

Новиот закон за игри на среќа ја брише целата индустрија!

А1он
Законското решение кое се предлага би можело да има несогледливи последици врз целата економија, а државната каса би останала без 280 милиони евра кои приредувачите
Економија

АСОМ: Владата итно да ја продолжи уредбата за он-лајн спортско обложување – државата ризикува да изгуби стотици милиони денари во буџетот

А1он
Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија реагира до Владата дека утре, 22 декември, истекува рокот за преточување на уредбата со законска сила во трајно законско
Македонија

Спортските обложувалници нема да нудат угостителски услуги по 18 часот

А1он
Асоцијацијата на спортски обложувалници соопшти дека откако Владата ги усвои препораките на Комисијата за заразни болести и ги донесе новите мерки за заштита од Ковид-19