sportski oblozuvalnici

Македонија

При контрола во пет спортски обложувалници во тетовско констатирани бројни неправилности, приведени две лица

А1он
Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека заедно со Државниот инспекторат за труд и Управата за јавни приходи е извршена контрола во пет спортски обложувалници
Економија

Високи 10% е уделот на спортските обложувалници во вкупно собраниот данок на личен доход во државата

А1он
Уделот на спортските обложувалници во земјава во вкупно собраниот данок на личен доход во државната каса изнесува речиси 10%. Високите 10% се заради фактот што
Македонија

Спортските обложувалници нема да нудат угостителски услуги по 23 часот

А1он
Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) информира дека согласно со новите мерки за заштита од КОВИД-19 и ограничување на работното време на угостителските објекти, и спортските
Економија

Со воведувањето онлајн игри на среќа сочувани се работните места и обезбедени се поголеми приливи во буџетот

А1он
Владата донесува вистински одлуки за економијата за време на пандемијата Covid-19. Нашата држава повеќе не е последната земја во Европа која нема онлајн игри на
Економија

Движење Анти Коцкање: Да се ослободи државата од епитетот Лас Вегас на Балканот

А1он
Движењето Анти Коцкање одржа прес конфренција со цел да упати јавно обраќање до политичкиот естаблишемент пред гласањето на Законот за игри на среќа. Тие порачаа
Економија

Вработени во обложувалниците и казината бараат да бидат вклучени во расправата за Законот за игри на среќа

А1он
Здружението на вработени во секторот игри на среќа „Сакам да работам“ бара учество во процесот на изнаоѓање соодветно решение за Закон за игри на среќа.
Регион

Албанија: Од први јануари обложувалниците ќе се третираат како парцели со марихуана

А1он
Албанскиот министер за внатрешни работи, Сандер Леши, ги предупреди сопствениците на спортски обложувалници кои нема да се придржуваат на одлуката на Владата за нивно затворање,