oblozuvalnici

Економија

Казината ќе продолжат да работат по 18 часот, но не смеат да служат храна и алкохол

Искра Манојлоска
Министерот за економија, Крешник Бектеши, појасни дека казината и обложувалниците кои нудат и угостителски услуги, ќе мора да ја почитуваат новата мерка на Владата за
Економија

Државната каса профитирала со повеќе од 280 милиони евра од приредувачите на игри на среќа

А1он
Дури 10 отсто од населението живее од оваа индустрија, која и во период на огромни загуби предизвикани од кризата на коронавирусот, продолжи да ги исполнува
Економија

АСОМ: Уредбата за онлајн обложување треба да се преточи во трајно законско решение

А1он
Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија смета дека уредбата со која во земјава се овозможи он-лајн спортско обложување преку домашните лиценцирани сајтови треба да се
Македонија

Спортските обложувалници нема да нудат угостителски услуги по 23 часот

А1он
Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) информира дека согласно со новите мерки за заштита од КОВИД-19 и ограничување на работното време на угостителските објекти, и спортските
Економија

Субвенции и за казината: Ќе плаќаат само една третина од износот за лиценца оти работат со една третина од капацитетот

Маја Илиевска-Пачемска
Во четвртиот сет мерки Владата предвиде субвенции за приредувачите на игри на среќа за месеците октомври, ноември и декември. Тие ќе бидат ослободени од надоместоците
Економија

АСОМ: Да се почитуваат мерките за заштита од вирусот

А1он
Асоцијацијата на спортски обложуваници апелира до играчите и во најава на есенски бран на вирусот да се почитуваат мерките за лична заштита при доаѓање во
Економија

АСОМ: Онлајн обложувањето на домашните веб страници e безбедно, а преку странските забрането и ризично

А1он
Асоцијацијата на спортски обложувалници соопшти дека откако во април оваа година Владата на Република Северна Македонија донесе уредба со што се овозможува онлајн спортско обложување,
Економија

Со воведувањето онлајн игри на среќа сочувани се работните места и обезбедени се поголеми приливи во буџетот

А1он
Владата донесува вистински одлуки за економијата за време на пандемијата Covid-19. Нашата држава повеќе не е последната земја во Европа која нема онлајн игри на
Економија

Обложувалниците, автомат клубовите и казината ќе можат да работат онлајн

А1он
Економските оператори што организираат игри на среќа ќе можат онлајн (преку интернет) да ја продолжат својата дејност, со што се создаваат услови да се сочуваат