nezavisna ugostitelska komora

Македонија

Филипче: Барањата на угостителите ќе ги разгледаме на состанокот в понеделник

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека барањата на Независната угостителска комора ќе бидат разгледани на состанокот на Комисијата за заразни болести во понеделник
Македонија

Угостителите бараат од Владата укинување на ограничувањата

А1он
Укинување на ограничувањето на работното време и на одлуката за забрана со работа во внатрешните делови на угостителските објекти или во најмала рака дозвола за
Економија

НУК: Не е фер само некои угостителски објекти да добијат државна помош, кога сите беа затворени

А1он
Претседателот на Независната угостителска комора Здравко Јосифовски смета дека е неправедно доколку финансиска поддршка добијат само угостителските објекти чија примарна дејност е служење храна и
Македонија

Независните кафеанџии нема да протестираат, сметаат дека тоа не е добро во време на пандемија

А1он
Независната угостителска комора (НУК) целосно стои зад барањата и забелешките на угостителите и туристичките субјекти, но останува резервирана околу простестите, со забелешка дека во услови
Македонија

Македонските угостители викендов ќе се вакцинираат во Ниш

А1он
Независната угостителска комора во соработка со Стопанската комора на Србија за сите македонски угостители и угостителски работници вклучувајќи ги и музучарите без разлика дали се
Економија

Направен првиот чекор за доброто на угостителите, велат од Независната комора

Искра Манојлоска
Од денеска може да сметаме дека ќе влијаеме и ќе учествуваме активно во сите мерки доколку има потреба да се донесуваат, велат од Независната угостителска
Македонија

Угостителите бараат од Владата помош за плати, субвенции, кредити и укинување на рестрикциите

А1он
Независната угостителска комора бара да биде вклучена во креирањето на новиот сет мерки од петтиот пакет кој го најави владата за финансиска помош и поддршка
Економија

НУК ги поздравува најавите за петти сет антикризни мерки и очекува покана за средба

А1он
Независната угостителска комора ги поздравува најавите од Владата за петти сет антикризни мерки и очекува покана за средба со цел да даде придонес кон креирањето
Македонија

ВИДЕО: Владата ги прифати новите мерки, рестораните ќе работат до 18 часот

Искра Манојлоска
Владата ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести од 18 декември до 20 јануари на полноќ, соопшти премиерот Зоран Заев. Угостителските објекти ќе работат
Македонија

НУК: Владата да ги преиспита одлуките за помош, угостителскиот сектор да добие посебен пакет

А1он
Владата итно да ги преиспита своите одлуки за помош на најзагрозените индустрии од пандемијата и да ѝ излезе во пресрет на предлог-иницијативата за формирање нов,