ugostiteli

Македонија

Угостителите на протест се до исполнување на барањата за спас на секторот

А1он
Финансиската помош која се обезбедува за поддршка на реалниот сектор нема континуитет, а по цела година не постојат ни протоколи за работа за сите дејности
Економија

Сертификат „Чисто и безбедно“ за угостителски објекти кои ги почитуваат протоколите за работа

А1он
Независната угостителска комора (НУК) соопшти дека од среда почнува со издавање на сертификат „Чисто и безбедно“ за угостителските објекти кои ги применуваат и почитуваат во
Економија

Битиќи најави нови мерки за помош на угостителите

А1он
Оние економски оператори кои овие две недели ќе бидат затворени ќе бидат опфатени со нови мерки, најави вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација со економските
Македонија

Угостители: Затворените кафеани ќе остават 30.000 луѓе на улица, бараме итна државна помош

А1он
Туристичко-угостителската комора при Сојузот на стопански комори бара итна финансиска помош за овој сектор по одлуката на Владата за затворање на угостителските објекти како дел
Економија

Бектеши: Ќе продолжи поддршката за угостителските објекти кои организираат свадби

А1он
Поддршката за угостителите кои организираат свадбени веселби ќе продолжи, но за Владата е неприфатливо да донесе спротивни одлуки од предложените од Комисијата за заразни болести,
Видео Економија

ВИДЕО: „ПОМЕН – една година тишина“, компаниите за организирање настани протестираа пред Владата

Габриела Димковиќ-Мишевска
Со мотото „ПОМЕН – една година тишина!“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање настани се собраа пред Владата
Економија

Ивент компаниите в понеделник на собир ќе побараат од Владата да изнајде начин и да им помогне

А1он
Под мотото „ПОМЕН – една година тишина!“, по повод точно една година од забраната за одржување на јавни настани, заради Ковид пандемијата, в понеделник точно
Економија

Битиќи до кафеанџиите: Здравјето е најважно, сè друго ќе надоместиме заедно

А1он
Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и соодветна
Економија

Битиќи нема да оди против Комисијата, свадбите остануваат забранети

Маја Илиевска-Пачемска
За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат, нема да има се додека
Свет

Холандските кафеанџии ја тужат владата поради мерките

А1он
Националното здружение на ресторани и угостителски компании во Холандија денеска соопшти дека ќе ја тужи холандската држава со цел да ги укине рестриктивните мерки, за