korona vakcina

Македонија

НУК бара да се укине забраната за влез на невакцинирани во угостителските објекти

А1он
Независната угостителска комора (НУК) бара од Владата веднаш да ја укине одлуката со која се забранува посета и влез на невакцинирани лица во угостителските објекти.
Македонија

Почна вакцинацијата против Ковид-19, голем дел од новозаразените се со британската мутација

А1он
Вакцинацијата против Ковид-19 во земјава почна вчера во модуларната болница на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби. Со вакцината на „Фајзер“ беа вакцинирани докторка
Свет

Во земјите од Европската Унија седум милиони луѓе се вакцинирани со две дози

А1он
Европска Унија доби околу 33 милиони дози вакцини против Ковид-19, изјави денеска претседателката на Европска комисија, Урсула фон дер Лајен. – Вакцинацијата напредува, во моментот
Свет

Израелско истражување: Вакцината на „Фајзер“ е 94 отсто ефикасна

А1он
Вакцината на Фајзер/Бионтех против коронавирусот покажала ефикасност од 94 проценти во студија на повеќе од милион луѓе, соопшти најголемата израелска компанија за здравствено осигурување. Според